Naše Mesto: zapojili sa stovky zamestnancov

30/06/2015
Naše Mesto: zapojili sa stovky zamestnancov
Slovensko upratovalo. Aj dobrovoľníci zo Slovenských elektrární natierali ploty škôl, sadili stromy, dokonca opravovali tribúnu hokejového štadióna

Ak dobrá partia ľudí dobrovoľne urobí pre niekoho akúkoľvek prácu, a to  s nadšením a radosťou, je to úžasné! Presvedčili sa o tom stovky našich zamestnancov, ktorí sa zapojili do 9. ročníka podujatia Naše Mesto. V okolí elektrární v Mochovciach, Novákoch, Jaslovských Bohuniciach, ale aj vo Vojanoch, v Trenčíne a aj na riaditeľstve v Bratislave pomáhali obnoviť školy, škôlky, zimný štadión, ale aj park či hradby.

Najväčšia akcia firemného dobrovoľníctva na Slovensku sa koná už 9 rokov. Organizuje ju Nadácia Pontis. Slovenské elektrárne sa do akcie, ktorá prebiehala paralelne po celom Slovensku, zapájajú každoročne.

„V rámci iniciatívy Farebný svet sme spolu s kolegami šmirgľovali a natierali starý nábytok, ktorý v šatniach slúži na prezliekanie a odkladanie vecí pre mladých tanečníkov,“ hovorí Mária Sedláková z oddelenia tlmočenia a prekladov Slovenských elektrární, ktorá s kolegami pomáhala na Základnej umeleckej škole Ľ. Rajtera na Sklenárovej ulici v Bratislave.

Zamestnanci atómovej elektrárne v Bohuniciach pracovali v piatok, ale i v sobotu 13. júna. Na sobotnú akciu do Červeníka, kde sa obnovovali najmä preliezačky na dvore materskej školy, prišlo takmer 30 ľudí, ktorí celé predpoludnie v horúčavách natierali, šmirgľovali a čistili hracie prvky, vyrobené rodičmi a učiteľmi pred štyrmi rokmi.  „Na rad príde ešte náter ochranným lakom, pretože prvá vrstva musí úplne zaschnúť,“ uviedla ambasádorka projektu Ľubica Knoblochová. Zväčšili tiež pieskovisko, okopali ružové záhony a premaľovali sklad záhradného náradia a hračiek, ktoré sa používajú vonku.


Viac o ambasádoroch z radov zamestnancov: www.energiaprekrajinu.sk


Dôvod vydať sa zo závodu do terénu mali aj v Mochovciach, paralelne prebiehalo až sedem rôznych brigád – od zmeny zanedbanej plochy zimného štadióna v Zlatých Moravciach na ihrisko, cez úpravu plota Gymnázia v Leviciach až po rekonštrukciu priestorov pre potreby folklórneho súboru Tekovan v Starom Tekove. Pomáhalo sa ale aj pamiatke, zámockému parku v Topoľčiankach a materskej škôlke v Zlatých Moravciach. Počas dobrovoľníckej akcie sa obnovili nátery na 5 preliezačkách, 2 hojdačkách, 4 lavičkách, vstupnej brány do areálu školy, a tiež sa vynovilo dopravné ihrisko, pričom sa doplnilo o ďalšiu maľbu na pohybovú zručnosť detí. Ďalej sa nanovo vytvorilo drevené sedenie na pieskovisku, v ktorom sa doplnil aj piesok. „Tiež sme mali možnosť doplniť záhradu aj o Sakuru, ktorá v budúcnosti prispeje k estetičnosti ihriska svojimi nádherne kvitnúcimi kvetmi, ale hlavne poskytne deťom tienené miesto v horúcich slnečných dňoch,“ povedal ambasádor akcie v Zlatých Moravciach Milan Kabát z fyzickej ochrany Slovenských elektrární.

V Novákoch mali zamestnanci závodu naplánované aktivity v miestnej škôlke i škole. „V materskej škôlke sa pracovalo na rozšírení  zelenej zóny, vysadili sme niekoľko desiatok tují a hrabov a kontinuálne sme obnovili nátery kovových atrakcií detského ihriska,“ povedal Róbert Petriska, ktorý aktivitu v Novákoch viedol. Zapojil sa aj primátor mesta a spolu vytvorili 25-členný kolektív.

Dobrý skutok môže tešiť aj zamestnancov vodných elektrární (VE) v Trenčíne, ktorí prišli pripravovať autistické centrum v Soblahove Autis na zimu. Keďže do budovy nie je privedený plyn, je potrebné pred každou zimou pripraviť drevo na kúrenie. „V spolupráci dobrovoľníkmi sme pripravili drevo na kúrenie, jeho porezanie a uskladnenie, upravili sme aj exteriér i interiér,“ povedal ambasádor akcie Marián Ježík z VE.

Zamestnanci Slovenských elektrární v tomto ročníku navrhli a pomohli zrealizovať 22 dobrovoľníckych aktivít v rôznych regiónoch Slovenska. Aj po ich skončení však Slovenské elektrárne s podporou nekončia – každý z ambasádorov má možnosť navrhnúť grant pre partnerskú organizáciu, s ktorou spolupracoval na dobrovoľníckej aktivite. Zažiadať na dobrú vec môžu až o 3000 eur.