Angažovanosť zamestnancov: Čisté hory

03.10.2018
Možnosti zdieľania:
Dobrovoľníci zo Slovenských elektrární sa desiaty raz stretli v Tatrách, aby naše hory očistili od odpadkov.

Už štyridsať rokov organizujú toto podujatie Štátne lesy TANAP. Každoročne sa ho zúčastňuje niekoľko stoviek organizovaných skupín (školy, firmy, združenia), ale pripájajú sa aj náhodní turisti, ktorí sú v poslednú septembrovú sobotu v Tatrách.

Dobrovoľníci zo Slovenských elektrární za desať rokov svojej aktívnej účasti urobili už množstvo skvelej a prospešnej práce. Vyčistili sme potoky, z ktorých si nezodpovední návštevníci urobili jeden veľký kontajner a zlikvidovali nelegálne skládky. Každoročne čistíme od odpadkov chodníky, ale aj symbolické cintoríny. V ústiach dolín sme osadili smerovníky a pomohli sme aj pri premene starej nevyužitej chaty na informačné stredisko.

Ako zamestnanci spoločnosti, ktorá vyrába vyše 90 % elektriny bez CO2, myslíme na čistú energiu v horách.

Pred pár rokmi sme preto na Zelenom plese zrevitalizovali malú vodnú elektráreň. Naším projektom je aj fotovoltická ostrovná elektráreň na Téryho chate alebo fotovoltika na Chate pod Rysmi a Zbojníckej chate. Na obľúbenej Žiarskej chate v Západných Tatrách sme pomáhali osadiť solárne panely.

Samozrejme, čisté hory ako podujatie sú predovšetkým o odpadkoch a ich odstránení z turistických chodníkov. Skvelou správou je však to, že z roka na rok máme vo vreciach odpadkov menej.

Čistíme už desať rokov

Pred desiatimi rokmi sme začali Čistými horami. Postupne sme k nim pridávali ďalšie a ďalšie zaujímavé aktivity nielen v našich veľhorách. Okrem už spomínanej spolupráce s Klubom slovenských turistov na výraznom zlepšení energetickej efektívnosti vysokohorských chát sme dlhoročným partnerom Správy TANAPu a Horskej záchrannej služby. S našimi partnermi – ochranármi z Tatranského národného parku spoločne rozvíjame a podporujeme biodiverzitu, monitorujeme a chránime tatranské symboly.

Vďaka dobrej spolupráci sa nám podarilo zvýšiť početnosť kamzíkov v Tatrách, presídliť svište aj do dovtedy neobývaných oblastí, či sledovať život orlice Aničky na jej ceste do Afriky. Počúvame našich partnerov, a aj preto sme sa rozhodli pomôcť horským záchranárom pri ich náročnej práci. Do ťažšie dostupných horských chát sa nám podarilo umiestniť dvanásť automatických defibrilátorov srdca a jeden je aj v Belianskej jaskyni. Už dvakrát pomohli zachrániť život.

V roku 2018 naši zamestnanci vyzbierali financie na dôležitý prístroj pre záchranárov, ktorý doteraz v ich výbave chýbal – prístroj na nepriamu masáž srdca. Prístroj, ktorý záchranárom ponechá „voľné“ ruky. Prístroj, ktorý sám po nasadení dokáže vykonávať masáž srdca a záchranár sa tak môže venovať iným, život zachraňujúcim úkonom.

Sme tí, ktorí v horách aktívne pomáhajú. A sme na to hrdí.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right