Cesi v Nemecku prechádza na vysokonapäťové skúšky

23.09.2014
Možnosti zdieľania:


Otvára sa nové laboratórium v Mannheime, kde sa budú skúšať inovatívne technológie pre prenos energie na veľké vzdialenosti.

Talianska výskumná a poradenská spoločnosť, ktorá je sesterskou spoločnosťou Enelu, otvára nové laboratórium v Mannheime, kde sa budú skúšať inovatívne technológie pre prenos energie na veľké vzdialenosti.

Jednou z najväčších výziev, ktorým čelí energetický sektor, je vytvorenie sústavy na prenos elektriny, ktorá bude schopná prenášať veľké množstvá energie na dlhé vzdialenosti. Takejto realizácii napomáha skúšanie káblov, komponentov a inovatívnych vysokonapäťových jednosmerných technológií HVDC (High Voltage Direct Current).

Tieto systémy znižujú energetické straty a umožňujú prenos veľkých množstiev energie na veľké vzdialenosti pri nízkych nákladoch. Skúšky sa vykonávajú v novom laboratóriu, ktoré zrealizoval CESI, svetová jednotka v skúšaní a certifikovaní aj technicko-inžinierskom poradenstve. Majoritnými akcionármi spoločnosti sú spoločnosti Enel a Terna, každá s rovnakým podielom 42,6 percent.

Budova, ktorá bola slávnostne otvorená začiatkom septembra v centrále dcérskej spoločnosti CESI, FGH Engineering and Test GmbH v nemeckom Mannheime, je prvým a najväčším samostatným laboratóriom pre prenos jednosmerného prúdu v Európe. Je vybavená špičkovou technológiou, ktorá umožňuje realizáciu vývojových skúšok, typových skúšok a predkvalifikačných skúšok na káblových systémoch HVDC s napätiami až do 1 200 kV js.

Technológiu HVDC používa niekoľko európskych prevádzkovateľov prenosových sietí za účelom zlepšenia spojenia medzi rôznymi regiónmi a krajinami a prenosu veľkých objemov elektriny zo zelených zdrojov, napríklad z veterných fariem nachádzajúcich sa v moriach severnej Európy. Systémy HVDC sa tiež použijú na vytvorenie trans-stredozemných spojení v južnej Európe, ktoré budú prenášať veternú aj solárnu energiu z Blízkeho východu a severnej Afriky. Nemecko vybuduje koridory HVDC, aby prepojilo severnú časť krajiny s južnou, čím sa dosiahne optimalizácia prepravy a riadenia neprogramovateľných obnoviteľných energií.

„Takúto technológiu, ktorá je kritická pre prenos energie na veľké vzdialenosti s nízkymi nákladmi, možno definovať ako "širokopásmový" prenos elektriny,” povedal generálny riaditeľ CESI Matteo Codazzi. „Bude základom pre celoregionálne stratégie energetickej integrácie, a to nielen v Európe, ale aj v Ázii, Afrike a na Blízkom východe.”

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right