City of Energy oslávil 4 roky

09.02.2015
Možnosti zdieľania:
Enel Rumunsko dal priestor pouličnému umeniu. Plátnom pre graffiti sa stali steny vyše 20 rozvodní.

Pred štyrmi Enel Rumunsko spustil projekt City of Energy – Mesto energie, program, ktorého cieľom bolo nabiť mesto energiou urbánneho umenia, kreativity a farieb. Odvtedy sa viac ako 20 rozvodní v Bukurešti, Konstanci a Temešvári zmenilo na plátna pre viac ako 25 najpopulárnejších (nielen) graffiti umelcov.

Minulý rok projekt Mesto energie debutoval na turnaji Nastase Tiriac Trophy v rámci série ATP World Tour. Jedna z rozvodní spoločnosti Enel v blízkosti arén BNR sa zmenila na umelecké dielo zo dňa na deň, keď Allan Dalla na všetky štyri steny rozvodne namaľoval symboly tenisu a veľké osobnosti športu, ako sú Ilie Năstase, Andrei Pavel, Goran Ivanisevic a Cédric Pioline. Ich podpisy takisto zdobia naše rozvodne.

Rozvodňu v Kiseleff Parku autori Fear a Suflo venovali letectvu, v Grozavesti zase aktívnemu životu študentov a mladých. Rozvodňu neďaleko Piata Giulesti zdobia maľby najkrajších hradov Rumunska. Enel Romania oslávil aj Deň námorníctva v Mamaia, v rámci ktorého Mihai Comănescu venoval rozvodňu téme Čierneho mora a námorníckym symbolom, a 130. výročie pouličného osvetlenia v Temešvári, kde na rozvodňu maľoval Alex Baciu.

Ročník 2014 sme ukončili spolu s 80 mladými ľuďmi, ktorí vycestovali, aby si obzreli najnovšie rozvodne galérie City of Energy. Cesta sa začala na námestí Georgea Enescu, odkiaľ mohli mladí navštíviť rozvodňu neďaleko BNR Arény, rozvodňu v Grozavesti a rozvodne pomaľované umelcami Fear a Suflor v Calea Giulești a v Kiseleff Parku. Z každej zastávky mohli účastníci poslať pohľadnice svojim najbližším prostredníctvom mobilnej poštovej schránky a dostali možnosť zapojiť sa do maliarskych dielní, ktoré viedol umelec Cristian Vasile, tiež známy ako Igu. Na oslavu štvrtého výročia projektu Mesto energie Enel pozval podporovateľov projektu na cestovnú party autobusom, ktorej hostiteľmi boli Gojira&Planet H.

V roku 2011, pilotnom ročníku projektu, Mesto energie pomáhalo prostredníctvom partnerstva s ministerstvom kultúry a Národnou umeleckou univerzitou v Bukurešti objavovať nové talenty počas návrhárskej súťaže, v porote ktorej sedeli známi umelci ako napr. Saddo, Sinboy, Square Cat Aitch, Noper a Kitră. Podujatie pokračovalo putovnou exhibíciou žiaroviek v ľudskej veľkosti, ktoré pomaľovali najtalentovanejší graffiti umelci v krajine.

V roku 2012 kampaň pokračovala novou návrhárskou súťažou, v ktorej boli mladí nadšenci urbánneho umenia povzbudení, aby sa inšpirovali energiou a rozžiarili mesto farbami. Podujatie prinieslo do bukureštského Youth Parku viac ako 1 700 účastníkov, po boku pouličných umelcov, skaterov, korčuliarov, spevákov a DJov.

V roku 2013 projekt ponúkol obrovskú omaľovánku, ktorú vyplnili farbami tucty detí, rodičov a starých rodičov v Bukurešti. Prvá anamorfická maľba v Rumunsku, rozvodňa pretvorená pomocou umeleckého štýlu Jacksona Pollocka a ďalšie dve rozvodne, ktoré zobrazujú portréty osobností zo stáročnej histórie elektriny. V Konstanci Enel oslávil Deň biodiverzity venovaním jednej rozvodne ohrozeným druhom rastlín, vtákov, a cicavcov z oblastí Dobrogei a Čierneho mora.

Celý projekt s fotografiami a videami môžete sledovať aj na CityofEnergy.tumblr.com

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right