Diskusia o energetickej únii i o Mochovciach

12.05.2015
Možnosti zdieľania:
Branislav Strýček potvrdil odhodlanie Slovenských elektrární dostavať a spustiť jadrovú elektráreň v Mochovciach.

Analytici, odborníci i novinári z oblasti energetiky sa v utorok 28. apríla stretli na pôde Inštitútu pre stredoeurópsku politiku (CEPI), aby neformálne diskutovali o európskej energetickej únii i o dostavbe Mochoviec. Slovenské elektrárne v debate zastupoval Branislav Strýček, podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku trhu a regulácie, akademickú obec reprezentoval Matúš Mišík z Univerzity Komenského. Diskusiu moderoval analytik Jozef Badida z portálu Energia pre vás.

Debatovalo sa o nízkych veľkoobchodných cenách elektrickej energie a o vplyve obnoviteľných zdrojov na výšku konečných cien pre koncových spotrebiteľov, o predpokladanom vývoji na energetickom trhu i o očakávaniach, ktoré by mala naplniť európska energetická únia najmä v oblasti regulácie. B. Strýček podporil projekt európskej energetickej únie, ktorá by podľa neho mohla napomôcť efektívnejšej energetickej spolupráci aj v stredoeurópskom regióne, no konštatoval, že jej progres je zatiaľ pomalý a výsledky v oblasti dekarbonizácie európskeho hospodárstva či v oblasti energetickej efektívnosti sú zatiaľ skôr rozpačité.

Diskutujúci sa zhodli, že jadrová elektráreň v Mochovciach bude mať pre Slovensko v dlhodobom horizonte strategický význam, pričom B. Strýček potvrdil odhodlanie Slovenských elektrární dostavať a spustiť jadrovú elektráreň v Mochovciach. Strýček tiež vyjadril podporu väčšej vzájomnej spolupráci stredoeurópskych krajín v oblasti jadrovej energetiky, ktorá sa v západnej Európe dostala skôr do úzadia. „Príležitosť v tejto oblasti by sme si nemali nechať ujsť. Z dlhodobého hľadiska bude mať i veľký ekonomický význam,“ konštatoval.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right