Dni energií 2015 v znamení elektromobility

10.06.2015
Možnosti zdieľania:
2. ročník sa koná v Bratislave, Žiline, Košiciach a Banskej Bystrici. Z Bratislavy odštartovali Slováci na medzinárodný maratón elektromobilov WAVE 2015.

Druhý ročník podujatia Dni energií na Slovensku 2015, ktorý v utorok odštartoval v Bratislave, predstavil širokej verejnosti nové technológie v energetike a doprave. Na podujatí bolo prezentovaných aj niekoľko elektormobilov. Jeden z nich, Nissan Leaf z flotily Slovenských elektrární, z bratislavského Kamenného námestia vyštartoval na medzinárodný maratón elektromobilov WAVE 2015.

„Prvým naším cieľom je presun do nemeckého mesta Plauen – pred nami je 630 kilometrov. Na našom Facebooku sme začali písať aj fotoblog," uviedol Adrián Krajňák, predseda občianskeho združenia Next Opportunity for the World (NOW), ktoré podporuje rozvoj a popularizuje elektromobilitu na Slovensku a je zároveň jedinou slovenskou posádkou.


Dni energií pokračujú v stredu 10. júna v Žiline na Námestí Andreja Hlinku, 16. júna v Košiciach na Námestí Osloboditeľov pred Auparkom a 17. júna v Banskej Bystrici na Námestí SNP, vždy v čase od 11. do 18. hodiny. Organizátorom je portál Energie pre vás.


Vlani absolvoval Slovakia Team na podujatí WAVE (World Advanced Vehicle Expedition) svoju premiéru a nazbieral cenné skúsenosti, ktoré chce tento rok naplno využiť. "Chceme reprezentovať Slovensko ako aj úspešné a ambiciózne projekty v oblasti elektromobility z našej krajiny. Elektromobilitu považujeme za budúcnosť v doprave a z hľadiska ochrany životného prostredia poskytuje efektívny nástroj pre zníženie emisií oxidu uhličitého v atmosfére ako aj zníženie závislosti na fosílnych palivách," vysvetlil A. Krajňák.

Elektropreteky začínajú 12. júna v Plauen (Nemecko) a končia 20. júna v St. Galen (Švajčiarsko). Slovakia Team sa predstaví s 2. generáciou elektromobilu Nissan Leaf z flotily Slovenských elektrární. Čaká ich trasa približne 4 000 kilometrov cez 6 krajín (Slovensko, Česká republika, Nemecko, Švajčiarsko, Taliansko, Rakúsko) a navštívia 45 miest. Cestou si musia zabezpečovať nabíjanie elektromobilu, ktorý má dojazd na jedno nabitie približne 175 kilometrov.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right