Dovolenka v Tatrách: Nezabúdajme, že v lese sme len na návšteve, pripomína šéf TANAP

05.06.2020
Možnosti zdieľania:
Pre koronavírus mnohí vymeníme more za dovolenku v Tatrách. Ako zároveň dopriať oddych aj prírode nám vysvetlil Pavol Majko, riaditeľ TANAP.

Národné parky sú po celom svete symbolom ochrany prírody. Tie naše nám určite môže závidieť celý svet. Veteránom je Tatranský národný park. Topánky si tu môžete zodrať až na 600 kilometroch turistických trás. Počas prechádzok vám oko pohladí vyše 100 plies, niekoľko vodopádov a strmé štíty, ktoré vzbudzujú rešpekt.

Ako sa na chránenom území správať? Môžeme ho navštíviť aj so štvornohým miláčikom? Pýtali sme sa riaditeľa Tatranského národného parku Pavla Majka:

V ktorom ročnom období sa v Tatrách zvykne nachádzať najviac turistov a za akými aktivitami tam najčastejšie idú?

V Tatrách máme dve hlavné sezóny – zimnú a letnú. V zime sa ľudia chodia najmä lyžovať a oddýchnuť si do chát, turistika sa vykonávať veľmi nedá kvôli uzávere turistických trás. Tatry svoje brány naplno otvárajú po 15. júni. TANAP ročne navštívia približne štyri milióny ľudí. No toto leto sa trocha obávame, ako to celé dopadne.

Máte na mysli situáciu s pandémiou? Sú Tatry pripravené na väčší nápor turistov, ktorí nebudú tento rok dovolenkovať v zahraničí?

S väčším počtom ľudí na chránenom území sa zvyšuje aj riziko vzniku priestupkov. Naši pracovníci robia, čo môžu, no nedokážu byť všade. Preto apelujem na návštevníkov, aby si nezničili to pekné, čo nám príroda ponúka. Majme neustále na pamäti, že vstupujeme do oblasti, kde niečo žije, rastie, vyvíja sa. Je to domov mnohých vzácnych rastlín a živočíchov a my sme u nich len na návšteve.

Ako sa máme v chránenom parku pohybovať? Nachádzajú sa tu časti so zákazom vstupu a naopak, máte v TANAP nejaké obľúbené miesto, ktoré odporúčate navštíviť?

V prvom rade sledujte piktogramy a riaďte sa pokynmi. V lese sa správajte tak, akoby ste vstúpili do svojej vlastnej obývačky. Tiež by ste v nej svojvoľne neničili rodinné striebro. Na pamäti majte jednoduché pravidlá – nezahadzujte smeti na zem, nekričte, kráčajte po chodníkoch, nejazdite autom po lese a vždy, keď je to možné, choďte radšej pešo. Už týmito jednoduchými úkonmi chránite prírodu okolo seba. Základom je správať sa slušne nielen k ľuďom, ale aj k prírode a národnému. Čo sa týka obľúbených lokalít, viete, nemôžem vám ich prezradiť. (smiech) Inak by mi tam začali všetci chodiť a už by nebolo také výnimočné.

Tatry. Foto: Gabriel Lipták

Ktoré zvieratá a rastliny svojou prítomnosťou ohrozujeme najviac?

V Tatranskom národnom parku sa nachádza množstvo endemitov, spomenúť môžem napríklad kamzíky, svište, orly, rysy, medvede… Takisto tu nájdeme aj množstvo chránených rastlín, akými sú lišajníky, machy, zvončeky či lyžičník. Zoznam si vždy viete pozrieť na stránke TANAP.

Spozorovali ste prípady, keď bola naopak prítomnosť ľudí v národnom parku prospešná?

Všeobecne platí, že kde nie je človek, nedeje sa nič zlé. A u nás to platí dvojnásobne. Zoberte si napríklad náš vplyv na medvede. Keď im nechávame sprístupnené kontajnery a vyhadzujeme odpadky kade-tade, nemôžeme sa čudovať, že zrazu zbiehajú do dolín a deje sa šarapata. Musíme mať oči neustále otvorené a najmä používať zdravý rozum.

Zmenila pandémia v uplynulých mesiacoch váš výkon práce? Museli ste v TANAP čeliť novým výzvam?

Výkon strážnej služby sa v podstate nezmenil. V teréne sme boli aj naďalej, no treba uznať, že aspoň trocha sme si uľavili, pretože nám nechodilo toľko žiadostí, ktorým sme sa museli venovať. Množstvo našich odborníkov a výskumníkov zostalo na home office, aby sme minimalizovali stretnutia väčšieho počtu ľudí. Dnes sa už veci vracajú do normálu a opäť sme v plnom nasadení.

Tatry. Foto: Gabriel Lipták

Tatry sú obľúbenou destináciou aj rôznych hľadačov adrenalínu, čo by ste im odkázali? Ako sa majú v národnom parku správať oni?

My v TANAP sme otvorení všemožným spoluprácam a chceme vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí to potrebujú. Mali sme u nás napríklad zimný prechod hrebeňa Tatier, splavovali sa vodopády, natáčajú sa tu filmy. Správa TANAP vám vie udeliť povolenie za určitých podmienok. Žiaľ, množia sa nám tu práve také aktivity, ktoré končia na slovenskej inšpekcii životného prostredia. Spomeniem napríklad úlet, pri ktorom sa niekto pokúsil ísť na bicykli na Žabí kôň, pričom tento úsek je považovaný za jeden z najťažšie dostupných tatranských štítov.

Mnohí z nás chodia do tatranských lesov na prechádzky aj so svojimi  štvornohými miláčikmi. Je to povolené?

Ak prichádzate do Tatranského národného parku so psom, majte na pamäti hneď niekoľko vecí. Hoci ste v prírode, stále sa nachádzate na chránenom území. Psa musíte mať celý čas na vôdzke a kráčať treba len po vyznačenom chodníku. Do najprísnejšie chránených oblastí sa so psom vstupovať nesmie. Špeciálne by som chcel upozorniť na prípady, ktorým sa rozhodne netešíme, a to keď nám voľne pohybujúce sa psy začnú prenasledovať svište či iné zvieratá. Je to veľmi nebezpečné a porušujete tým zákon.

Na koho sa máme obrátiť, ak takýto prípad spozorujeme alebo keď uvidíme niekoho trhať chránenú rastlinu?

V prvom rade by som chcel apelovať na občiansku uvedomelosť. V parku máme pätnásť strážcov, tridsaťštyri pracovníkov a dobrovoľníkov, ktorí nám vypomáhajú počas víkendov. Nemôžeme byť všade, a preto všetkých prosíme, aby sa správali zodpovedne. Upozorňujte svojich blízkych alebo okoloidúcich, ak máte pocit, že sa u nich schyľuje k nejakému nesprávnemu činu. Ak však pred vašimi očami došlo k závažnému porušeniu zákona a v okolí nie je žiaden z našich pracovníkov, pokojne volajte 158. Veríme, že podobným incidentom sa budeme tento rok v našich veľhorách čo najviac vyhýbať.

Ako Slovenské elektrárne pomáhajú Tatrám?

V programe Energia pre prírodu, ktorý patrí do rámca aktivít programu spoločenskej zodpovednosti Slovenských elektrární, nazývanom aj Energia pre krajinu, sme našim malým veľhorám a ľuďom pracujúcim v nich pomohli už niekoľkokrát. 24. mája 2008 sme prvýkrát predstavili a podpísali Memorandum o spolupráci s Tatranskými národnými parkmi. Odvtedy sme stáli pri viacerých spoluprácach, ktoré ste s obľubou sledovali aj vy.

Záchrana kamzíka a svišťa

Projekt bol zameraný na monitoring biotopov v súvislosti so záchranou svišťa vrchovského tatranského a kamzíka vrchovského tatranského a prenos svišťa zo Západných do Belianskych Tatier. Vďaka monitoringu, zberu DNA a ochrane sa nám to aj reálne podarilo. V roku 2012 sme v Bruseli prebrali Európsku cenu pre podnikateľov za ochranu životného prostredia za projekt „Energia pre prírodu – ochrana najvzácnejších živočíšnych druhov v slovenských horách“. Do súťaže European Business Award for the Environment (EBAE) v tom roku prišlo až 156 prihlášok z 24 krajín EÚ. Slovenské elektrárne si z Bruselu v roku 2012 odniesli výhru vo vtedy prvý raz ocenenej novovzniknutej kategórii Podnikanie a biodiverzita. Zvíťazili sme v medzinárodnej konkurencii 62 projektov.

Ochrana vtáctva

Naším najznámejším projektom je sledovanie orla Arnolda na ceste do Afriky. Meno orlovi vyberali ľudia v hlasovaní na Facebooku. Odchytený bol zdatný jedinec a ochranári ho vybavili monitorovacím GPS prístrojom. Námet prevzali aj viaceré médiá a keď sa prvýkrát vrátil z Afriky, ochranári zistili, že je to vlastne samica, a tak bola premenovaná na Aničku. Jej cesty sme mapovali tri sezóny, potom sa vrátila bez monitorovacieho batôžteka, no ochranári nám potvrdili, že je v poriadku.

Zapojili sme sa tiež do prvého online monitoringu hniezda sokola sťahovavého (Falco peregrinus). Živý prenos z kamery, vysielaný online, sa tešil veľkej popularite. Prenášaný bol aj do Múzea TANAP v Tatranskej Lomnici, kde návštevníci mohli sledovať mláďatá a ich výlet z hniezda.

Klub slovenských turistov a horskí záchranári

Memorandum o spolupráci sme rozšírili aj o Klub slovenských turistov. Tu sme pomohli napríklad s rozsiahlou inštaláciou fotovoltiky na Téryho a Zbojníckej chate a Chate pod Rysmi, revitalizovali sme malú vodnú elektráreň na Chate pri Zelenom plese. Takisto sme ich vybavili modernými systémami LED osvetlenia.

V rámci spolupráce s Horskou záchrannou službou sme od roku 2014 postupne darovali 12 defibrilátorov na horské chaty nielen v Tatrách, ale aj v Malej a Veľkej Fatre, Kláštorisku, Nízkych Tatrách, aj v Belianskej jaskyni. Defibrilátory Lifepack 1000 sú veľmi jednoducho ovládateľné aj laikom, najskôr skenujú srdcovú činnosť, pokiaľ výboj nie je potrebný, nenastane a záchrancu slovnými pokynmi naviguje, ako má postupovať do príchodu lekára. Spolupráce pokračuje aj v tomto roku, finančne sme podporili kúpu saní za skútre na prevoz postihnutého.

Pravidelne čistíme naše hory

So Správou TANAP sme podnikli veľa aktivít, prvýkrát v roku 2008 a potom doteraz bez prestávky každý rok. Podujatie Čisté hory sa koná vždy poslednú septembrovú sobotu, kedy naši zamestnanci chodia čistiť chodníky a vysokohorské potoky, či likvidovať nelegálne skládky. Zaujímavosťou bolo čistenie heliportu pre horských záchranárov.

Zamestnanci Slovenských elektrární pri inštalácii mini vodnej elektrárne na Chate pri Zelenom plese. Foto: Gabriel Lipták

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right