Elektrikárske remeslo nielen v práci: Výtvory nášho kolegu vás ohromia

26.11.2020
Možnosti zdieľania:
Peter Makovec z Novák je elektrikár srdcom i dušou. Všetky svoje koníčky má prepletené s remeslom, či ide o elektrické modely vláčikov alebo o patentované chladiace a vykurovacie zariadenie pre domácnosti.

Šikovný majster so zmyslom pre detail, presne takto viacerí zamestnanci označili svojho kolegu Petra Makovca. V Novákoch pracuje ako elektrikár už takmer 25 rokov. Jeho veľkým koníčkom sa stala modelová železnica, ktorá zaberá celú jednu miestnosť v dome rodičov. Dnes sa tomuto hobby venuje pomenej, no rozhodne nezaháľa. Do vnútropodnikového projektu Burza nápadov prispel už niekoľkými zlepšeniami a za najväčší úspech považuje vymyslenie, podanie a schválenie vlastného patentu.

Srdcovka železnica

Petra Makovca oslovili vláčiky už v detstve a naplno sa im začal venovať pred pár rokmi. Svoj model železnice s až tridsiatimi metrami koľajníc postavil u rodičov – pôvodne kvôli tomu, aby trávil viac času s mamou. Postupne tu však vybudoval úctyhodné dielo. Jeho železnica nesie názov Prievidza a hoci nemá reálny základ, Peter sa snažil priblížiť situácii na Hornej Nitre. Nájdete tu dokonalé, 87-krát zmenšené kópie slovenských a českých vlakov. Niektoré majú aj autentický zvuk. Každú novú súčasť pred pridaním do modelu upraví podľa seba. „V skutočnosti sa nič neleskne novotou, všetko má svoju patinu,“ vysvetľuje kolega z Novák, ktorý si vyrába aj vlastné osvetlenie a vytvára celú logistiku vláčikov.

Časť svojho pracoviska preniesol modelár aj na maketu železnice, napríklad v tzv. zauhľovaní, kam lokomotíva Čmeliak prináša z bane vagóny naložené uhlím. „Najvzácnejší model, ktorý tu mám, je rušeň T448. Aj ten je spätý s elektrárňami, pretože presne takýto vlak premáva u nás v Novákoch. Volá sa Kocúr. Dal som si ho vyrobiť u experta v Banskej Bystrici na základe fotografie,“ objasňuje Peter.

Hoci svoju maketu neplánuje vystavovať, občas sa na ňu prídu pozrieť priatelia i kolegovia. Niektorí sa ním dokonca inšpirovali a tiež začali stavať modely. Časovo náročný koníček jeho rodina podporuje, manželka mu dokonca na 40. narodeniny kúpila parný rušeň a dcéra pomohla vyrezať predmety popri trati.

Tvrdá práca patenty prináša

Kolegu z Novák oslovujú aj zlepšovateľské aktivity. V rámci projektu QUASAR (QUAlity of Services, Assets and Resources, teda kvalita služieb, aktív a zdrojov) podal až osem nápadov, z ktorých stihli zrealizovať už polovicu. Cudzia mu nie je ani vnútropodniková Burza nápadov. Jeho inovácia týkajúci sa zmeny napätia v rozvodných sieťach vysokého napätia je už zrealizovaná, za čo mu prislúcha aj odmena.

Za svoj najväčší úspech však považuje schválenie vlastného úžitkového vzoru. Jeho patent nesie názov Chladiace a vykurovacie zariadenie pre domácnosti a menšie priestory. Od nápadu až po schválenie ubehli dva roky.

„Jednoducho povedané, to, čo som na trhu hľadal, som nenašiel. Preto som si to rozhodol vyrobiť sám. Nebolo to jednoduché. Kazilo sa aj nepokaziteľné, nevraviac o neporiadku pri inštalácii a skúškach v garáži aj obývačke. Keď začínate s niečím novým, nie všetko ide podľa predtáv. Ale o tom to je – je to výzva,“ bilancuje Peter. Dnes svoje zariadenie prevádzkuje už rok vo svojej domácnosti a podarilo sa mu vyrobiť aj výkonnejšie kusy. Presnejšie parametre a bližšie špecifikácie Petrovho úžitkového vzoru nájdete nájdete tu.

Kolega sa môže ďalej pochváliť aj vlastným ostrovným systémom pre zavlažovanie bez prítomnosti elektrickej siete, meniča či batérií. „Napätie z 1xDC vyrábam priamo hardwarovou úpravou frekvenčného meniča na 3xAC,“ vysvetľuje.

Peter všetkým odkazuje, že mať hobby je dôležité a život je tak pestrejší. A ako sa mu darí skĺbiť všetky svoje koníčky s prácou v Slovenských elektrárňach? „Nikdy som s tým nemal problém. Naopak, v zamestnaní nachádzam inšpiráciu ako aj nutnosť neustále zlepšovať seba aj veci okolo nás,“ uzatvára Peter Makovec. Želáme mu veľa elánu a síl.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right