Enel je pripravený na e-mobilitu

10.12.2014
Možnosti zdieľania:
Nová smernica Európskej únie nariadila zvýšenie počtu nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá. Technológie skupiny Enel sú pripravené.

Európska únia aj naďalej pokračuje v boji proti klimatickým zmenám s opatreniami ovplyvňujúcimi sektor dopravy, ktorá je zodpovedná za zhruba štvrtinu emisií skleníkových plynov. Nedávno vydaná smernica 2014/94/Ue vyžaduje od členských štátov, aby vytvorili legislatívny rámec [TD1] pre rozvoj alternatívnych palív a inštaláciu potrebného počtu nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá. Každý štát musí Európskej komisii doručiť svoj strategický plán do novembra 2016.

Nová smernica vychádza z potreby spoločnej európskej politiky, ktorá by zabránila fragmentácii trhu v danom sektore. Dokument stanovuje technické normy pre infraštruktúru a vyžaduje inštaláciu siete nabíjacích staníc do roku 2020 na základe odhadovaného počtu elektrických vozidiel na našich cestách.

Smernica EÚ je dôležitým krokom v rozvoji e-mobility. Obmedzený počet nabíjacích staníc doteraz predstavoval najväčšiu prekážku v predaji elektrických vozidiel a povinnosť zvýšiť počet nabíjacích staníc by mala tento problém postupne vyriešiť.

Boli stanovené aj normy pre nabíjaciu elektrickú zásuvku: od 18. novembra 2017 všetky nabíjacie stanice so striedavým prúdom musia využívať prípojku Typ 2 podľa normy EN 62196-2, ktorú už spoločnosť Enel vo svojich staniciach používa. Ďalej smernica uvádza, že nabíjacie stanice musia byť vybavené inteligentnými elektromermi, ktoré sú ďalším už zavedeným komponentom v nabíjacích systémoch skupiny Enel.

Roky bola spoločnosť Enel aktívna v rozvoji inovatívnej a technologicky pokročilej nabíjacej siete využívajúc verejné (stĺpové) aj súkromné (nástenné) stanice, ktoré sú šité na mieru podľa potrieb zákazníkov a vďaka ktorým je nabíjanie jednoduché, dostupné a bezpečné.

Skupina sa angažuje aj v dôležitých projektoch pre rozvoj a podporu e-mobility v krajinách, kde pôsobí: v Taliansku a v Španielsku, kde vytvorila  prvú interoperabilnú sieť v Európe pre zákazníkov z rôznych krajín, a tiež v Latinskej Amerike či na Slovensku.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right