Enel testuje drony pre využitie v nepriaznivom počasí

05.03.2015
Možnosti zdieľania:
Výdatné sneženie, ktoré spôsobilo prerušenie elektrických vedení na severe Talianska, priviedlo energetikov k nasadeniu nových technológií.

Počasie, ktoré nedávno zasiahlo región Emilia Romagna v podobe výdatných snehových zrážok, viedlo k zazmluvneniu využitia dronov pre prácu v severnej oblasti Talianska, patriacej do pôsobnosti útvaru Riadenia a údržby spoločnosti Enel Distribuzione. V rámci projektu budú testovať drony, ktoré nasadia pri kontrole elektrických vedení počas extrémne nepriaznivého počasia.

Sneh, ktorý napadol 6. februára a spôsobil prelomenie podporných konštrukcií vodičov a elektrických vedení v mnohých oblastiach regiónu, poskytol prevádzke príležitosť testovať drony, keďže nebolo jednoduché identifikovať miesta porúch. Tieto oblasti sú bežne kontrolované helikoptérou, s čím je spojený celý rad problémov, napr. čas potrebný na cestu k vrtuľníku, let vrtuľníka z heliportu do postihnutej oblasti a pod.

Použitie dronov v tomto prostredí umožnilo otestovanie ich schopnosti ako alternatívy voči helikoptéram pri fotografovaní a filmovaní ťažko dostupného zariadenia. Drony sú ľahko transportovateľné, neznečisťujú atmosféru, nepotrebujú miesto na vzlietnutie a pristátie, pri ich použití nie sú ľudia vystavovaní riziku a ani nevyžadujú špecializovaný personál. Navyše, majú nižšie prevádzkové náklady.

Pri testovaní mohli operátori identifikovať strom, ktorý spadol na vedenie v údolí. Zásahovému tímu na zemi tak pomohli rýchlejšie začať s opravou.

Predbežné testy priniesli uspokojivé výsledky a ponúkli ďalšie možnosti využitia dronov ešte efektívnejším spôsobom, pretože oproti klasickým helikoptéram umožňujú letieť bližšie k elektrickému vedeniu alebo objektívom kamery priblížiť cieľ pre získanie čo najdetailnejších informácií z miesta zásahu.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right