Podmorský vulkán Hunga Tonga pri súostroví Tonga v juhozápadnej časti Tichého oceánu cez víkend explodoval. Erupcia vyniesla vodné pary a vulkanický popol až do výšky 20 km. Trvala asi osem minút a jej intenzívne dunenie vnímali aj obyvatelia z 800 kilometrov vzdialeného Fidži. Tlakovú vlnu po erupcii sopky zaznamenali všetky, aj amatérske meteorologické stanice v Európe. Náhle zmeny atmosférického tlaku zachytili aj merania v slovenských jadrových elektrárňach. Senzory v JE Bohunice signalizovali zmeny podtlaku v hermetickej zóne primárneho okruhu. Automatiky odregulovali zákmit tlaku na oboch bohunických blokoch, aby udržali podtlak v stanovených medziach.
Vlna cunami, ktorá nasledovala po výbuchu, zasiahla aj vzdialené oblasti. Japonsko hlásilo trojmetrové vlny a výstrahy vydali aj pobrežné krajiny v Ázii, americké štáty Aljaška či Havajské ostrovy. Hoci v Kalifornii očakávali zvládnuteľné, asi 60-centimetrové vlny, tie napokon mali dva metre a spôsobili záplavy. Vulkanológovia varovali, že erupcie sa môžu zopakovať. Sopečný popol rozptýlený do atmosféry by mohol lokálne priniesť aj mierne ochladenie, pretože bráni slnečným lúčom dopadať na zemský povrch.
Tlaková vlna prišla na územie SR v sobotu po ôsmej večer a na vyše dve hodiny rozkmitala hodnoty tlaku vzduchu. Zaznamenané výkyvy hlásili rýchly nárast tlaku asi o 1,5 hPa za 15 minút a následne rýchly pokles o približne 2 hPa. Oneskorená vlna smerujúca z opačnej strany planéty spôsobila hlavne pokles tlaku vzduchu, ktorý podľa hlásenia SHMÚ na niektorých staniciach pretrval aj dlhšiu dobu.
Z miesta výbuchu do Mochoviec či Bohuníc je to vzdušnou čiarou približne 17-tisíc km. Túto vzdialenosť od momentu výbuchu až k nám prešla tlaková vlna za viac než 14 hodín.
Ide o je vulkanický ostrov v štátnom území Tonga asi 30 km južne od podmorskej sopky Fonuafoʻou a 65 km severne od hlavného ostrova Ide o vulkanický ostrov v území Tonga asi 30 km južne od podmorskej sopky Fonuafoʻou a 65 km severne od hlavného ostrova krajiny – Tongatapu. Erupcia v roku 2009 zlúčila ostrovy Hunga Tonga a Hunga Ha‘apai a výbuch pred pár dňami ich od seba znova oddelil a zmenšil ich rozlohu. Sopka je súčasťou veľmi aktívneho vulkanického oblúka Tonga-Kermadekové ostrovy. Nachádza sa približne 100 km od veľmi aktívnej seizmickej oblasti. Ostrovný oblúk sa sformoval na hranici litosferických dosiek, kde sa pacifická doska podrýva pod indo-austrálsku dosku.