Francesco Starace: Je dobré, ak je medzi akcionármi zhoda

30.04.2015
Možnosti zdieľania:
Generálny riaditeľ skupiny Enel po stretnutí s premiérom SR potvrdil, že dostavba Mochoviec je pre Slovenské elektrárne prioritou.

„Spoločne chceme, aby Slovenské elektrárne dostavali Mochovce 3 a 4. V tom je naše predsavzatie pevné a zrozumiteľné,“ uviedol v stredu Francesco Starace, generálny riaditeľ skupiny Enel, po stretnutí so slovenským premiérom Robertom Ficom. Podľa Staraceho Slovensko zároveň prejavilo záujem o podiel v Slovenských elektrárňach, ktorý Enel plánuje predať.

Šéf Enelu nevidí v plánoch slovenskej vlády problém. „Je to jedno z riešení, nie je však jediné. Máme právo predať tento podiel. V prvom rade však chceme dokončiť proces formálneho podania ponúk a potom zhodnotíme s druhým akcionárom Slovenských elektrární, aké riešenie by bolo najlepšie,“ povedal po rokovaní. Ako vysvetlil na tlačovej besede v sídle Slovenských elektrární, je dobré, ak je medzi akcionármi zhoda. „Rozhodli sme sa spolupracovať a znovu sa stretnúť v Taliansku v polovici júna a hľadať riešenia, ktoré budú najprospešnejšie pre Slovenské elektrárne,“ dodal Starace.

Ďalší vývoj bude závisieť od ponúk, ktoré Enel dostane na odkúpenie jeho 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach. Počas tohto roka sa však pokúsi predať prvú tranžu. Najsilnejším faktorom, ktorý ovplyvňuje predaj elektrární, je dostavba Mochoviec. „Myslím si, že opakované deklarovanie nášho záväzku dostavať Mochovce najviac prispieva hodnote Slovenských elektrární. Treba však pochopiť to, že nie Enel stavia Mochovce, ale stavajú ich Slovenské elektrárne,“ upozornil Starace.

Podľa Staraceho predaj podielu skupiny Enel v Slovenských elektrárňach nebol od začiatku správne pochopený. Ako vysvetlil, Enel nechce odísť zo Slovenska. „Chceme dokončiť svoju prácu a zostať, ak to podmienky dovolia,“ zdôraznil. Dôvody predaja podielu v Slovenských elektrárňach sú podľa neho dva. Prvým je náročnosť úlohy väčšinového akcionára v dominantnom výrobcovi elektriny, ak menšinový akcionár nesúhlasí s privatizáciou ako takou. Druhým dôvodom je stratégia skupiny Enel, ktorú manažment predstavil v marci v Londýne a zameriava sa na podnikanie na regulovanom trhu, kým Slovenské elektrárne pôsobia najmä v neregulovanom segmente výroby a veľkoobchodného predaja elektriny.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right