Hasili horľavú kvapalinu na streche budovy reaktora

20.06.2016
Možnosti zdieľania:
Nešlo o ostrý výjazd, ale o súčinnostné havarijné a taktické cvičenie závodného hasičského útvaru v Mochovciach.

Veľkoplošný požiar horľavej kvapaliny na streche budovy reaktora. Takejto situácii musela čeliť päťdesiatka hasičov, ktorá v Mochovciach zasahovala na sedemnástich vozidlách. Nešlo však o ostrý výjazd, ale o súčinnostné havarijné a taktické cvičenie mochovského závodného hasičského útvaru spolu s profesionálmi z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre. Cvične tu zasahovali aj jednotky z Topoľčian, Levíc, Zlatých Moraviec, Komárna a Nových Zámkov.

„Bol nahlásený klasický požiar strešnej krytiny a plochy pred budovou. Následne sa  prieskumom zistilo, že je to veľkoplošný požiar,“ hovorí veliteľ zásahu Slavomír Záhorský. Keďže veľkoplošný požiar by vlastné jednotky nemuseli zvládnuť, boli privolané posily. „Jadrová bezpečnosť je prvoradá,“ súhlasí hasič.  

„Tým, že sme mali dve miesta, na ktorých v rovnakom čase bol požiar, museli sme zabezpečiť rovnomerné rozdelenie personálnych aj technických zdrojov a vody na hasenie,“ vysvetlil vedúci havarijnej komisie Milan Szentkereszti.

Zaujímavosťou bolo využitie poistných nádrží dažďovej kanalizácie. Tie poslúžili  dvojnásobne: na kyvadlovú a diaľkovú dopravu vody. Tá diaľková sa uskutočnila pomocou dopravného hadicového vedenia, ktoré doplňovalo vodu do hasičskej techniky nasadenej v zásahových úsekoch. „Využitím poistných nádrží dažďovej kanalizácie pri veľkoplošnom požiari – ak trvá hasenie dlhšie – sme schopní zabezpečiť dostatočné množstvo vody pre požiarnu techniku dopĺňaním vody do nádrží z čerpacej stanice vo Veľkých Kozmálovciach,“ uzavrel Szentkereszti.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right