Ján Laco: Spolu vychytáme nebezpečné situácie!

07.05.2016
Možnosti zdieľania:
Najlepší brankár hokejového šampionátu 2012 sa v Slovenských elektrárňach stal tvárou kampane za bezpečnosť a zdravie pri práci.

Vieme si predstaviť horolezca bez istenia? Alebo futbalistu bez chráničov? Prípadne hokejistu bez prilby či rukavíc? Prečo potom sami nepoužívame osobné ochranné pracovné prostriedky?

Tieto otázky motivovali Mareka Rolinca, manažéra bezpečnosti a životného prostredia na dostavbe 3. a 4. bloku AE Mochovce, aby nielen pre pracovníkov trojky a štvorky, ale pre všetkých zamestnancov Slovenských elektrární a dodávateľských firiem na stavenisku pripravil zaujímavú kampaň zameranú aj na používanie bezpečnostných pomôcok. Jej hlavnou postavou je slovenský hokejista Ján Laco, strieborný medailista z Fínska v roku 2012, kde sa stal aj najlepším brankárom celého šampionátu. Tým sa môže pochváliť ako jediný slovenský gólman.

Pracovník Slovenských elektrární má s hokejovým brankárom veľa spoločného. Tak, ako funguje stretnutie pred prácou, hokejisti majú tréningy či porady pred zápasom. Pri výkone prác zamestnanci používajú osobné ochranné pracovné prostriedky – inak to nie je ani pri iných športoch, zvlášť pri hokeji, keď si hráči použitím OOPP chránia svoje zdravie. A žiaden zamestnanec nepracuje na vlastnú päsť, ale prijíma svoj diel zodpovednosti a myslí aj na kolegov.

„Hokej je tímová hra a na tom ľade sú piati plus brankár. Keď niekto urobí chybu, dá sa to napraviť. Samozrejme, čím bližšie sa chyba stane k bráne, tým je to riziko väčšie. Keď urobí chybu útočník, je tam stále ešte obranca. Keď urobí chybu obranca, je za ním ešte brankár. Bohužiaľ, brankár už nemá nikoho za sebou,“ hovorí Ján Laco.

Inšpiratívnu bezpečnostnú kampaň s Jánom Lacom odštartovali Slovenské elektrárne v piatok 6. mája spolu so začiatkom majstrovstiev sveta v hokeji, ktoré sa tentoraz konajú v Moskve a Petrohrade. Okrem iného kampaň upozorňuje aj na nahlasovanie skoroudalostí: Ak uvidíš nebezpečenstvo, zasiahni! Rovnako ako hokejista, ktorý bojuje za svoj tím.

„Hokej je rýchly: za každým nahodeným pukom do rohu alebo za bránu ide obranca, ale za sebou má hneď za chrbtom útočníka od súpera. Vždy mu pomôže komunikácia zo strany brankára alebo spoluhráča, kde to môže hrať a komunikácia vie pomôcť aj zabrániť zraneniu,“ radí Jano Laco.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right