Japonský veľvyslanec navštívil Mochovce

25.05.2015
Možnosti zdieľania:
Akio Egawa sa zoznámil s infocentrom Energoland a zašiel aj na simulátor 3. a 4. bloku AE Mochovce a strojovňu 1. a 2. bloku.

Diplomatický zástupca krajiny vychádzajúceho Slnka prišiel do Atómových elektrárne Mochovce na krátku návštevu. Akio Egawa sa zaujímal o prevádzku jadrovky, v sprievode predsedníčky ÚJD SR Marty Žiakovej a vedúceho komunikácie jadrových elektrární Róberta Holého si prezrel expozíciu Energoland a zašiel aj na simulátor 3. a 4. bloku AE Mochovce a strojovňu 1. a 2. bloku.

Japonsko ako ostrovná a husto obývaná krajina nemá vlastné zdroje energií, ani nie je pripojená na elektrickú sieť so susediacimi štátmi. Preto aj riziko zraniteľnosti dodávok energie je veľmi vysoké.

A ako vyzerá táto ázijská krajina po fukušimskej udalosti? Všetkých štyridsaťosem jadrových elektrární (44 GW) je momentálne mimo prevádzky a podiel fosílnych palív na výrobe elektriny dosiahol 90 %. Japonsko stavia tri jadrové elektrárne a plánuje ďalších osem. Fukušima priniesla Japonsku prinajmenšom dve vážne negatíva: zvýšenie emisií CO2 o desať percent (120 Mt za rok) a najmä stratu dôvery verejnosti v jadrovú energetiku.

Veľvyslanec Akio Egawa, ktorý navštívil Mochovce 22. mája vstúpil do služieb japonského Ministerstva zahraničných vecí v roku 1975. Má rozsiahle skúsenosti z pôsobenia na centrále Ministerstva zahraničných vecí v Tokiu, vrátane oddelení plánovania politík voči Amerike a Oceánii a konzulárnych záležitostí. Pôsobil tiež ako riaditeľ Colného úradu Ministerstva financií. V minulosti pôsobil na viacerých zahraničných misiách vrátane veľvyslanectiev a konzulátov v Austrálii, Iráne, Tanzánii, na Filipínach a v USA. Pred svojím vymenovaním za veľvyslanca Japonska v Slovenskej republike zastával post veľvyslanca Japonska v Zambii. Veľvyslanec Egawa získal bakalársky titul na Filozofickej fakulte Tokijskej univerzity a magisterský titul v odbore medzinárodné vzťahy na Fakulte pre postgraduálne štúdium Princetonskej univerzity.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right