Kým to neskúsiš, nevieš, kde máš hranice

26.01.2021
Možnosti zdieľania:
Kolega Milan Gašparovič z vodných elektrární všetok svoj voľný čas venuje pobytu vo výškach, vďaka čomu je medzi horolezcami už dávno známou osobnosťou.

Svojej vášni sa venuje prakticky od detstva. Naplno ho pohltili hory, no nepohrdne ani ultramaratónom. V auguste to bude už 33 rokov, odkedy k nám nastúpil kolega Milan Gašparovič, špecialista pre elektrické stroje vodných elektrárni. V rámci seriálu o zaujímavých koníčkoch našich zamestnancov vám prinášame ďalší príbeh. Motto „Kým to neskúsiš, nevieš, kde máš hranice“ dokonale vystihuje náročné hobby nášho kolegu z Trenčína.

„Od detstva som inklinoval k horám, v Tatrách som trávil na ujovej chate celé letá a už ako šesťročný som bol s otcom na Kriváni. Ako som dospieval, začal som objavovať krásne miesta aj sám a neskôr s terajšou manželkou. Postupne som nadobúdal istotu v letnom a zimnom turizme a horolezectve. V úvodzovkách osudným sa mi stalo stretnutie na vysokej škole s Antonom Dobešom, s ktorým sme začali liezť Alpy a nakoniec sme to spolu dotiahli až do Himalájí,“ objasňuje kolega Milan svoj vzťah k horám a lezeniu.

Za ten čas absolvoval už nejednu expedíciu v Južnej a Severnej Amerike, Nepále či v spomínaných Himalájach a zdolal aj africké Kilimandžáro. Dobrodružstvá, ktoré často vidíme len v dokumentárnych filmoch, prežil na vlastnej koži.

Inšpiráciu hľadá v pocitoch

Po tragédii Antona pod Nanga Parbatom v roku 2013 zostal Milan na svoje dobrodružstvá sám. Aj keď to nebolo ľahké, svojej vášne sa nevzdal a rozhodol sa cestovať aj bez verného parťáka. Teraz absolvuje sólo výstupy po celom svete. Inšpiráciu podľa jeho slov hľadá v pocitoch a v kréde – kým niečo neskúsiš, nevieš, kde máš hranice. „Občas prídem s nápadom na takú expedíciu, na ktorú mi agentúry najskôr ani nechcú vydať povolenie. Nakoniec ich však vždy po mojej dôslednej argumentačnej komunikácii presvedčím,“ vysvetľuje Milan s úsmevom.

Z každej expedície si robí fotografie, videá a dokonca si píše aj denník, aby svoje cesty vedel spracovať do rôznych prezentácií na besedách či iných zaujímavých projektoch. Za skutočne pamätnú považuje jednoznačne expedíciu na Mt. Everest s Antonom Dobešom a Shishu Pangmu s Petrom Hámorom. Najviac si cení sólo výstup na Denali (Mt. Kinley) – najvyšší vrch Severnej Ameriky, kedy zo základného tábora sólo dosiahol vrchol za šesť dní a za štyri zostúpil dole.

Hobby našich kolegov - Milan Gašparovič - horolezec
S Antonom Dobešom v ľadopáde Khumbu z výstupu na Mt. Everest. Foto: Milan Gašparovič

A vraj veterán...

Milan sám seba označil za kaliku. Strata zraku na Evereste s trvalými následkami, embólia z výstupu na Shisha Pangmi s trvale zníženou kapacitou pľúc, ktorá ho takmer pripravila o život, zlomený pravý členok s funkčnosťou na päťdesiat percent, amputácia celého prstu na ruke a množstvo ďalších zranení sa môžu na prvý pohľad javiť pre športovca ako červená.

Známy horolezec to však rozhodne nevzdal a jedným dychom dodáva, že maratón zabehne ešte vždy pod štyri hodiny a v rámci našej akcie Do práce na bicykli prešiel za september 850 kilometrov. „Hranicu svojho limitu už ako-tak poznám. Keďže som sa vždy vrátil domov, asi to znamená, že viem robiť správne rozhodnutia.“

Na horách rozdiely nerobia

Na cestách a hlavne medzi horolezcami sa podľa jeho slov „nedelia na červených a modrých“, ani podľa náboženstva. „Tam spí spolu v jednom stane Iránec s Američanom a nikto žiaden konflikt nerieši. V horách som všade stretol veľa dobrých ľudí, či už to boli domáci alebo cudzí horolezci. Najhorší sú lezci, čo takmer nič nedokázali, no veľa toho čítali alebo videli vo filmoch. Tí sú často arogantní a nadutí,“ spomína na svoje výpravy.

Fyzicky musí byť neustále fit, doma má lezeckú stenu, bicykel, často chodí na bežky či absolvuje ultra behy. „Nechcel by som v horách dospieť do konštatovania, že by ma na vrchol už nepustila moja slabá kondícia. To by som radšej hneď skončil s lezením a hanbil sa v kúte.“

Hobby našich kolegov - Milan Gašparovič - horolezec
Výprava na Shisha Pangmi, Čína. Foto: Milan Gašparovič

Pandémia ho zaskočila

Hoci sa Milan vždy snaží byť prvotriedne pripravený, so situáciou ako pandémia rozhodne nepočítal. Aj jemu poriadne skrížila plány, keď sa zrazu nevedel dostať na zahovorenú výpravu na Novej Guinei, a dokonca aj výstup na Carstensz pyramídu mu najskôr znemožnila politická situácia a následne koronavírus.

Stratené mesiace sa mu už nevrátia, ale veľkou oporou mu je rodina. „Manželka je ako stvorená na pobyt vo vysokých výškach, ona sa dokonca lepšie aklimatizuje ako ja. V Tatrách má vylezený veľký počet vrchov a bola som mnou aj v Alpách. Aj deti sú horalmi telom i dušou,“ hovorí. Obaja synovia sú úspešní hokejisti a trávia veľa času v Tatrách. Jeden dokonca už s ročnou dcérkou objavuje čaro dolín a postupne idú vyššie a vyššie.

„Výhodou je, že v tejto lokalite máme svoje bývanie, a tak si vždy na túru vyrazíme, kedy chceme a kam chceme,“ uzatvára svoje rozprávanie Milan Gašparovič. Už teraz sa nevie dočkať, kedy pandémia ustúpi a bude môcť zdolať spomínaný Carstensz, neskôr aj Mt. Vinson v Antarktíde a ako druhý Slovák zavŕšiť „Korunu sveta“ – Seven Summits.

Koruna sveta (anglicky Seven Summits, doslova Sedem vrcholkov)
Koruna sveta (anglicky Seven Summits, doslova Sedem vrcholkov) je tvorená najvyššími horami všetkých siedmich kontinentov.
phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right