Letná škola energetiky bola najmä o výmene skúseností

03.08.2015
Možnosti zdieľania:
Mladí elektrotechnici, ekológovia, ekonómovia, jadroví fyzici, ale aj študenti medzinárodných vzťahov ukázali, že otázky energetiky sú im veľmi blízke.

Prvý ročník Letnej školy energetiky zaujal študentov nielen zo Slovenska, zapojili sa do nej aj českí študenti či Slováci študujúci na zahraničných školách. Letná škola, ktorú pripravili Slovenské elektrárne v spolupráci s partnermi, sa konala v posledný júlový týždeň pod záštitou Maroša Šefčoviča, podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu.

Zámerom bolo spojiť mladých ľudí so záujmom o energetiku a poskytnúť im priestor diskutovať s odborníkmi z praxe. Mladí elektrotechnici, ekológovia, ekonómovia, jadroví fyzici, ale aj študenti medzinárodných vzťahov v debatách ukázali, že energetické otázky sú im veľmi blízke.

„Som zvedavý človek a baví ma študovať, aké sú ďalšie možnosti. S týmto vzdelaním sa človek môže dostať do rôznych sfér, preto oceňujem, že program Letnej školy bol zameraný aj na ekonomiku a medzinárodné vzťahy,“ povedal Erik Chabreček, ktorý študoval strojné inžinierstvo v Prahe a venuje sa využitiu odpadového tepla a alternatívnym zdrojom energie.

Ondrej Bajza sa prihlásil, lebo pokladal za dôležité mať možnosť debatovať s odborníkmi. „Letnú školu energetiky vnímam veľmi pozitívne, človek môže nabrať rozhľad a získať praktické vedomosti.“ Vo svojom veku už vlastní a prevádzkuje mikro vodnú elektráreň s výkonom 200W, ktorú si aj sám naprojektoval a pokrýva energetickú spotrebu jeho chatky. V debatách ho zaujímalo, napríklad, prečo sa niektorým krajinám viac oplatí dovážať uhlie cez tretinu zemegule a aký to má vplyv na cenu energie a životné prostredie.


Súvisiace: Profily študentov Letnej školy energetiky


Plytvanie energiami a problematika uhlíkových stôp bola dôležitá aj pre Stanku Maťugovú. Študovala v Prahe, vo Fínsku, ale aj v Jekaterinburgu na Uralskej štátnej univerzite. No vrátila sa. Chce pôsobiť doma, v Turci, kde práve zakladá neziskovú organizáciu. „Fyziku milujem. Chcela by som pôsobiť v energetike, ale najmä pomôcť miestnej komunite. Predsa všetky systémy majú byť na to, aby ľuďom zjednodušili život.“

Účastníkov mimoriadne zaujala aj téma elektromobility a možnosť vyskúšať si elektrické auto alebo navštíviť jadrovú elektráreň Mochovce a infocentrum Energoland.

Cieľom Letnej školy energetiky bolo posilniť spoluprácu s akadémiou a tiež spojiť tých, ktorí dnes sektor riadia, s ďalšou generáciou energetikov. Preto sa do letnej školy zapojili v pozícii rečníkov aj zástupcovia mimovládnej sféry, pedagógovia, žurnalisti, ale aj odborníci z praxe a zástupcovia energetických spoločností. Program bol tvorený tak, aby mali študenti možnosť čo najviac debatovať a nadväzovať priamy kontakt s aktérmi z oblasti energetiky. O ich mimoriadnom záujme svedčil aj vysoký počet prihlásených, z ktorých však do letnej školy komisia vybrala len 20 najlepších študentov.

„Ich úlohou bolo, okrem iného, sformulovať stanovisko pre podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča ohľadom budovania európskej energetickej únie. Je možné, že to budú práve oni, ktorí budú v krátkom čase uvádzať tento projekt do života,“ povedala Martina Kováčová, špecialistka pre inštitucionálne vzťahy Slovenských elektrární.


Súvisiace: Zoznam a profily prednášajúcich


Medzi rečníkov patrili profesor Peter Baláž z Ekonomickej univerzity v Bratislave, Lívia Vašáková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, analytik Andrej NoskoFilip Černoch z Masarykovej univerzity, ktorý pôsobil aj ako poradca českého premiéra, Matej Stuška z US Steel Košice, Peter Badík zo Slovenskej asociácie pre elektromobilitu alebo za Slovenské elektrárne Andrea Pancotti, manažér predaja a energetických služieb, Miroslav Šarišský, vedúci externej komunikácie a brandingu, či Jordan Mandalov, riaditeľ jadrovej elektrárne v Mochovciach.

Výdavky Letnej školy energetiky hradili Slovenské elektrárne, na realizácii podujatia sa však podieľali aj ďalší partneri. Spoločnosť Auto-Impex sa postarala o dopravu, Slovenská debatná asociácia a agentúra Seesame zase bezplatne zrealizovali debatný tréning a tréning prezentačných zručností pre študentov. Mediálny partner EurActiv.sk pomohol podujatie spropagovať a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku podporilo projekt záštitou podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča. Slovenské elektrárne oceňujú spoluprácu partnerov na Letnej škole energetiky, ktorou významne prispeli k úspechu celého podujatia.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right