Marcelin elán by chcel mať každý: „Pustím si hudbu, postavím sa pred maliarsky stojan a úplne ma to pohltí!“

10.09.2020
Možnosti zdieľania:
Kolegyňa z Mochoviec miluje kreslenie už od svojich štrnástich rokov. Rozhovorom s Marcelou Vomočilovou pokračujeme v seriáli o zaujímavých koníčkoch našich zamestnancov.

Marcela Vomočilová pracuje v Mochovciach na dostavbe 3. a 4. bloku už tretí rok ako technicko-ekonomická asistentka. Kresleniu sa venuje už dlhé roky. Najčastejšie kreslí podľa predlohy, zväčša od profesionálnych umelcov. Najprv si osvojila ceruzku, dnes využíva viac techniku kresby olejovým pastelom. S koníčkom začala, keď mala asi štrnásť rokov. Podľa jej slov nevie o nikom, kto by mal u nich v rodine umelecké sklony.

Marcela nechodila do základnej umeleckej školy a výtvarný kurz navštevovala len dva mesiace. „Nemám pocit, že by mi to niečo dalo. Som skôr samouk. Ani hodiny výtvarnej výchovy ma na základnej škole vlastne až tak nebavili,“ zamýšľa sa Marcela pobavene.

Pastel na výkrese, neznámy autor
Pastel na výkrese, neznámy autor

Zrejme aj to bolo jedným z dôvodov, prečo maľbu nikdy neštudovala. „Chodila som na strednú priemyselnú školu stavebnú s ekonomickým zameraním práve kvôli kresleniu, no opäť som nemala pocit, že by mi to niečo dávalo. Napokon som vyštudovala učiteľstvo pre 2. stupeň ZŠ a stredné školy Slovenský jazyk – dejepis v aprobácii, teda humanitné zameranie, ale nie kvôli odboru samotnému.“

Novým výzvam sa nebráni

Marcela začala najskôr malými obrázkami veľkosti A4 či A3 a kreslila iba ceruzkou. Až po mnohých rokoch prešla na pastel a odhodlala sa už aj na väčšie diela. „Zväčša používam ako médium olejový pastel. Techniku akrylom ešte nemám dokonale zvládnutú, zopár obrazov som už namaľovala, ale je tu ešte veľa priestoru na zdokonaľovanie,“ uznáva nadaná kolegyňa.

Pastel na výkrese, originál: Paul Hedley – Červená loďka
Pastel na výkrese, originál: Paul Hedley – Červená loďka

Najčastejšie preferuje impresionistický štýl, ale sem-tam robí aj moderné umenie, napríklad liaty akryl. Každý umelec občas potrebuje zmenu a Marcela ju nachádza práve v obmieňaní techník.

Najmilšie darčeky

Ak si myslíte, že sa u Marcely doma nedá pohnúť, pretože je všetko zapratané jej dielami, mýlite sa. Väčšinu svojich výtvorov porozdávala, pretože rada robí ľuďom okolo seba radosť. Zopár obrazov sa jej podarilo aj predať. Vytvoriť jednu kresbu veľkosti A2 jej trvá zhruba dvanásť až šestnásť hodín, niekedy aj dlhšie. Inšpiráciu zbiera na rôznych miestach, často je to internet, kde si nájde predlohu a prerobí ju podľa svojich predstáv.

„V mladosti som bola skôr na fantasy, pastelom som zasa robila hlavne mestskú tematiku, ale záleží to najmä od toho, čo ma v danej chvíli osloví,“ vysvetľuje Marcela svoj tvorivý proces.

Pastel na výkrese, originál: Leonid Afremov – Jesenný dážď
Pastel na výkrese, originál: Leonid Afremov – Jesenný dážď

Sníva o vlastnom ateliéri

Maliarskych vzorov má naša šikovná kolegyňa hneď niekoľko. Veľa vecí spracovávala podľa predlohy umelca Leonida Afremova, ktorý maľoval olejovými farbami na plátno použitím špachtle. Túto techniku pretavila do svojho média, ktorým je zväčša olejový pastel, teda kresba na papieri. Z moderného umenia ju oslovil rakúsky maliar Voka, ale vzor našla aj v Picassovi.

„Najlepšie sa mi tvorí doma, v izbe mám maliarsky stojan. Pustím si hudbu a úplne ma to pohltí. Rada by som mala vlastný ateliér, možno sa raz zadarí,“ podelila sa o svoje umelecké plány Marcela Vomočilová.

Vstúpte do našej malej virtuálnej galérie a pozrite si tvorbu kolegyne z Mochoviec:

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right