Mochovce: 3. blok dokončený na 82 %

21.01.2015
Možnosti zdieľania:
Podľa ministra hospodárstva P. Pavlisa opatrenia prijaté pri dostavbe 3. a 4. bloku Mochoviec priniesli efekt.

Slovenské elektrárne dosiahli významný pokrok v napredovaní stavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Po skončení kontrolného dňa, na ktorom sa 20. januára zúčastnil aj minister hospodárstva SR Pavol Pavlis, to skonštatoval generálny riaditeľ Slovenských elektrární Luca D'Agnese.

Ako pripomenul, dokončenosť prác na treťom bloku bola ku koncu roka 2014 viac ako 81 percent a v súčasnosti sa pohybuje na úrovni vyše 82 percent. „Pokročil aj proces povoľovania, bola pripravená predbežná bezpečnostná správa. Postupuje aj stavebná pripravenosť, takže 90 percent miestností je dokončených tak, aby sme v polovici roka 2015 mohli postúpiť k technologickej montáži a boli sme pripravení na montáž vnútorných častí reaktora,“ uviedol D'Agnese. Podľa dohodnutého harmonogramu má byť dostavba tretieho bloku dokončená v novembri 2016 a štvrtého bloku elektrárne o rok neskôr.

Pokrok na stavbe AE Mochovce ocenil aj minister hospodárstva. „Bolo prijatých 14 opatrení. Skonštatovali sme, že boli zrealizované a som rád, že priniesli efekt," skonštatoval po kontrolnom dni Pavlis. Podľa jeho slov je posun na stavebných prácach viditeľný a proces dostavby nabral na otáčkach. "Musíme pokračovať ďalej. Možno bude potrebné efektívnejšie využívať pracovný čas, víkendy, aby sme dohnali časový sklz. Dohodli sme sa, že kontrolné dni na úrovni ministra a generálneho riaditeľa Slovenských elektrární budú raz za kvartál a každý mesiac bude zasadať riadiaca komisia vedená štátnym tajomníkom. Verím, že tieto opatrenia prinesú efekt,“ povedal Pavlis.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right