Mochovce: Dostavba je prioritou pre oboch akcionárov

09.10.2014
Možnosti zdieľania:
Dokončenie 3. a 4. bloku AE Mochovce musí byť pre každého prioritou, uviedol predseda Vlády SR. O rozpočte majú akcionári hlasovať 17. októbra.

Dokončenie výstavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce musí byť pre každého prioritou. Uviedol to v stredu 8. októbra v Žiline po výjazdovom rokovaní vlády jej predseda Robert Fico v reakcii na program Valného zhromaždenia Slovenských elektrární, a.s., na ktorom budú 17. októbra akcionári hlasovať o rozpočte pre 3. a 4. blok AE Mochovce.

Tretí blok hotový na 80 %

Šéf dostavby mochovských blokov Giancarlo Aquilanti v utorok 7. októbra informoval, že tretí blok je v súčasnosti dostavaný na takmer 80 % a štvrtý na 60 %. "Prioritou pre každého je dostavať tretí a štvrtý blok v Mochovciach. Počkáme si preto na návrh a podľa toho sa budeme rozhodovať," avizoval predseda Vlády SR. Stavba je významná aj s ohľadom na zamestnanosť v regióne. Na dostavbe pracovalo počas špičky 5 200 ľudí v 150 dodávateľských spoločnostiach. Celkovo sa počet priamych, nepriamych a indukovaných pracovných miest odhaduje na 9400. Slovenské firmy sa na dostavbe podieľali 54 percentami, české mali podiel 21 a talianske 10 %.

Rozpočet musí byť schválený oboma akcionármi

Ďalší vývoj investície do nových jadrových blokov podľa Luca D'Agnese, generálneho riaditeľa Slovenských elektrární, závisí od schválenia nového rozpočtu potrebného na financovanie stavby. „Bez tohto záväzku akcionárov nie je možné ísť ďalej. Pri jeho schválení je termín dostavby v roku 2016 dobrým odhadom,“ uviedol D'Agnese na stretnutí s novinármi, ktorí sa v utorok zároveň mohli priamo na stavenisku presvedčiť o napredovaní stavby.

Nepokračovať v dostavbe je podľa premiéra nepredstaviteľné. „Jednoducho si to neviem predstaviť. Domnievam sa, že to je jedna z najväčších investícií, aká vôbec bola urobená v strednej Európe v tomto ťažkom období. Pracuje na nej obrovské množstvo ľudí. Keď sa nám ešte podarí pristúpiť k severo-južnému prepojeniu vysokonapäťových sietí ... Dnes je obrovský trh, predovšetkým na Balkáne, ktorý potrebuje elektrickú energiu. A kto bude mať výrobu elektrickej energie na vlastnom území, tak bude mimoriadne silným hráčom v európskom priestore,“ podčiarkol význam najväčšej súkromnej investície na Slovensku.

Presentation on the Status of MO34 Completion for Media

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right