Najlepším hokejovým rozhodcom je operátor z jadrovej elektrárne

16.09.2019
Možnosti zdieľania:
Peter Stano, najlepší hokejový rozhodca sezóny 2018/2019 s Cenou Juraja Okoličányho, pracuje ako operátor jadrovej elektrárne V2 v Bohuniciach.

Na trnavský hokejový štadión ho priviedol otec. Ako pätnásťročný vymenil hokejku za píšťalku, odvtedy má za sebou stovky zápasov na rozličných úrovniach. Siahol si aj na tú najvyššiu – rozhodoval aj počas nedávneho medzinárodného hokejového šampionátu na Slovensku. Je zároveň najlepším rozhodcom sezóny 2018/2019 s Cenou Juraja Okoličányho. Jeho zamestnaním však nie je hokej, ale výroba elektriny v atómke. Peter Stano pracuje ako operátor elektrárne v Bohuniciach.

Pískali ste aj na tohoročných majstrovstvách sveta v hokeji, ktoré sa odohrávali u nás?

Na MS 2019 v Bratislave a Košiciach som sa predstavil celkovo v siedmich zápasoch.

Konkrétne: Lotyšsko-Rakúsko, Taliansko-Švédsko, Rusko-Česko, Švédsko-Rakúsko, Kanada-Nemecko, Nemecko-USA a Francúzsko- Veľká Británia.

Hoci sa zápasy hrali na Slovensku, boli ste tam jediným slovenským arbitrom.

Áno, v kádri rozhodcov MS som bol jediný slovenský rozhodca. Trošku ma mrzelo, že sa tam nedostali aj ďalší moji kolegovia zo Slovenska. Na druhej strane som bol však veľmi šťastný, že sa mi podarilo dostať na šampionát a úspešne reprezentovať všetkých slovenských rozhodcov, špeciálne keď sa konal u nás na Slovensku.

Na šampionáte ste boli hlavným rozhodcom. Je rozdiel byť hlavným a čiarovým rozhodcom? Máte viac zodpovednosti?

Hokej je tímová hra a to platí aj pre rozhodcov. V podstate sú na ľade tri tímy. Dva, ktoré sa snažia dať viac gólov ako ich súper a potom je tu tretí tím: rozhodcovia.  Dohliadame na dodržiavanie pravidiel. Hlavní rozhodcovia zodpovedajú za celé stretnutie. Uznávajú, prípadne aj neuznávajú góly, trestajú nedovolenú hru a technické porušenia pravidiel. V prípade potreby môžu korigovať rozhodnutia čiarových rozhodcov alebo prácu funkcionárov mimo ľadovej plochy. Môžu si vyžiadať názor na danú situáciu aj od čiarových rozhodcov alebo videorozhodcu, avšak konečné rozhodnutie je na hlavnom rozhodcovi.

Čiaroví rozhodcovia zodpovedajú za technické priestupky ako postavenie mimo hry, zakázané uvoľnenie, príliš veľa hráčov na ľadovej ploche a vykonávajú vhadzovania puku. V prípade potreby by mali pomôcť hlavnému rozhodcovi alebo poskytnúť svoj názor na danú situáciu, aby spoločne s hlavným rozhodcom prijali správne rozhodnutie.

Ako sa zmenil hokej za tie roky, čo pískate?

Hokej sa neustále vyvíja. Dnešný hokej predovšetkým na profesionálnej úrovni je určite odlišný od hokeja, ktorý sa hral povedzme pred 10-15 rokmi. Je určite rýchlejší, čo sa týka rýchleho odovzdávania puku medzi hráčmi. V dnešnej dobe už hráč nemá toľko času na dlhé manévrovanie s pukom, pretože väčšina taktík je založená na rýchlom napádaní protihráča s pukom aby nemal toľko času a priestoru dostať sa do protiútoku. Myslím si, že momentálne sa najväčší dôraz kladie na taktiku s vyšším tempom a intenzitou, rýchlosť a na techniku. Už nie je tak veľa „divokých“ výsledkov a veľa zápasov končí veľmi tesne, čo je pre divákov určite atraktívne.

Čo sa týka tvrdosti, pravidlá v súčasnosti viac chránia hráčov pred zranením ako v minulosti. Tímy si uvedomujú, že zápasy sa na trestnej lavici nevyhrávajú a snažia sa viac a viac vyvarovať zbytočných vylúčení, ktoré môžu vyplynúť aj z prílišnej agresívnej tvrdosti.

Peter Stano (druhý zľava) s kolegami z ľadu.

Slováci si v novom tisícročí akosi zvykli na medaily z hokeja, ktoré sa im ale v posledných rokoch nedarí získať na svetových majstrovstvách. Prečo?

Je to na širšiu debatu. Skončila jedna generácia našich tzv. „zlatých chlapcov“, máme aj menej našich hráčov v NHL. Iba ozaj tí najlepší sa dokážu presadiť pri konkurencii, ktorá momentálne je na medzinárodnom trhu. Sme malá krajina a nemáme ani takú hráčsku základňu ako iné krajiny.

Je potrebné neustále budovanie a zlepšovanie infraštruktúry, získavanie väčšej podpory a investícií štátu do športu, výchove a vzdelávaniu hráčov, trénerov, materiálového zabezpečenia hráčov a klubov, mediálnej reklamy, vďaka ktorej sa prilákajú noví mladí hráči a aj sponzori. Niektoré veci sa postupne zlepšujú a verím, že úspech sa čoskoro dostaví, chce to len čas. Bola radosť vidieť na nedávnych majstrovstvách sveta u nás, ako ľudia na celom Slovensku opäť žili a bavili sa hokejom, povzbudzovali každý jeden zápas a aj po prehre slovenského mužstva dokázali zatlieskať nášmu výberu a chlapci tak odchádzali z každého zápasu so vztýčenou hlavou. Bolo to veľmi príjemné sledovať a nikdy na atmosféru, ktorú sa aj ja zažil na týchto zápasoch nezabudnem. Generácia nových mladých chlapcov okolo Tomáša Tatara príjemne prekvapila a nemám obavu o budúcnosť slovenského hokeja.

Ako sa stať rozhodcom?

Každý, kto chce byť rozhodcom, musí v prvom rade chcieť byť rozhodcom. Mať vybudovanú lásku k tomuto športu. To je to hlavné: záujem, odhodlanie, sebadôvera, vedieť urobiť rozhodnutia, pokora a chuť zlepšovať sa krok za krokom od zápasu k zápasu s postupnými cieľmi.

Musíte veľa trénovať?

Rozhodca musí mať určitú fyzickú a psychickú kondíciu. Jedno s druhým ide ruka v ruke. Ak chýba jedno alebo druhé, prichádzajú častejšie chyby a kolísavé výkony. Preto je dobré, keď sa rozhodca pripravuje cielene a systematicky. Každá stránka pripravenosti rozhodcu sa dá určitou formou trénovať a zlepšovať. Fyzická pripravenosť by mala byť podobná, akú majú hráči. Ja osobne využívam beh, plávanie, posilňovanie, tenis, resp. rôzne druhy športu, kde dokážem pracovať na svojej kondícii, ale taktiež si aj odpočinúť, ako napríklad najnovšie pri footgolfe v prírode s priateľmi. Čo sa týka psychickej pripravenosti, tu využívam odpočinok, relaxáciu a taktiež sa snažím implementovať do svojej praxe čo najviac informácií z médií ohľadom psychickej pripravenosti a kondícií.

Najlepší rozhodca sezóny 2018/2019 je operátorom v jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach.

Čo všetko ste museli splniť na to, aby sa z vás stal rozhodca?

Na previerkovom seminári sú fyzické previerky na atletickej dráhe, na ľade a test z pravidiel ľadového hokeja. Na atletickej dráhe sa behá Cooperov test a na ľade sú to rôzne disciplíny, ktoré preveria rozhodcu v rýchlosti a štýle korčuľovania vpred, vzad, obratnosti a výbušnosti. Test z pravidiel ľadového hokeja pozostáva zo 75 otázok a preverí rozhodcu z teoretických vedomostí.Podľa výsledkov previerkového seminára a na základe hodnotení z minulých sezón je potom rozhodca zaradený do príslušnej kategórie pre danú sezónu.

Dokážete si pri hokeji ešte vôbec oddýchnuť?

Iba pri televízore alebo v hľadisku. Na ľade musí byť človek vždy 100% sústredený počas celého zápasu, lebo nikdy neviete čo sa môže udiať a musíte byť pripravený od prvej minúty až do poslednej.

Poďme k vašej práci. Ako sa vám pôsobí v Slovenských elektrárňach?

Môj otec pracoval celý život v Slovenských elektrárňach. Veľakrát mi rozprával o svojej práci a mňa to fascinovalo, ako to všetko funguje. Po skončení vysokej školy som sa hneď začal zaujímať o prácu v SE a musím priznať, že som spravil veľmi dobre, keďže práca v SE mi dáva stabilnú a zaujímavú prácu s možnosťou osobného rozvoja vo veľkej a silnej spoločnosti, vďaka ktorej prichádzam do kontaktu s rôznymi technológiami, ktoré ma vždy zaujímali.

Ste operátorom sekundárneho okruhu v Bohuniciach, máte teda na starosti turbogenerátory a nejadrovú časť atómky.

Je to veľmi zodpovedná práca, keďže ako operátor som súčasťou tímu ľudí, ktorá má na starosti bezpečnú prevádzku jadrovej elektrárne a výrobu elektrickej energie. Je to veľmi zaujímavá práca, ktorá ma baví.

Pomáha vám skúsenosť rozhodcu aj v práci na blokovej dozorni?

Určite áno, zodpovednosť počas celého pracovného času, spolupráca s kolegami, získavanie vedomostí a okamžité identifikovanie, analyzovanie a prijímanie rozhodnutí v krátkom čase sú tie skúsenosti, ktoré využívam a snažím sa ich neustále zlepšovať na ľade i na blokovej dozorni.

Nájdu sa návštevníci elektrární, ktorí si myslia, že atómky nie sú bezpečné ani spoľahlivé.

Jadrové elektrárne považujem za bezpečnú a rokmi overenú technológiu výroby ekologicky čistej energie. Na Slovensku odpracovali reaktory bohunickej atómovej elektrárne viac ako 30 rokov bez vážnej poruchy. Obavy však môžu pochádzať, z nevedomostí či dezinformácií napríklad z internetu, ktoré ale nie sú pravdivé. Osobne však vnímam od nástupu do zamestnania, že vedenie spoločnosti sa snaží neustále zvyšovať úroveň informovanosti verejnosti o tom ako pracuje jadrová elektráreň a aj o bezpečnej prevádzke jadrovej elektrárne. Výsledkom toho sú aj prieskumy verejnej mienky, z ktorej vychádza, že väčšina ľudí považuje výrobu elektrickej energie za bezpečnú a spoľahlivú. Taktiež sú neustále prijímané nové opatrenia aby sa bezpečnosť  jadrovej elektrárne zvyšovala a bola na prvom mieste pre každého.

Mnohé krajiny v Európe sa odkláňajú od jadra, iné, najmä v Ázii, začínajú stavať nové atómky. Ako sa pozeráte na budúcnosť jadrovej energetiky?

V budúcnosti má vo svete jadrová energetika svetlú budúcnosť. Veľa vedcov a štúdií podporilo ponechanie súčasných jadrových elektrární v prevádzke aj z klimatických dôvodov, keďže ide o výrobu ekologicky čistej energie bez uhlíkovej stopy. Ekologické zdroje elektrickej energie majú určite svoju budúcnosť, žiaľ, momentálne sú závislé od okamžitej meteorologickej situácie a ich výkon je závislý od klimatických podmienok, preto si myslím, že momentálne je najúčinnejší spôsob vyrábania elektrickej energie pomocou jadrovej energetiky. Síce tragédia v japonskej Fukušime ukázalo svetu, čo sa môže stať ak zlyhá bezpečnosť v týchto zariadeniach, avšak jadrový priemysel nato odpovedal sériou vhodných opatrení a záruk, ktoré majú zabezpečiť zabránenie vzniku podobných situácií v budúcnosti.

Ako zlaďujete prácu a rozhodovanie s rodinou?

Tu chcem vyzdvihnúť, pochváliť a poďakovať všetkým svojim kolegom-operátorom, vedúcim a manažérom s ktorými som spolupracoval a spolupracujem, priateľom, rodine, a kolegom rozhodcom že mi vytvárajú priestor, pomáhajú mi a tak dokážem všetko spoločne zvládať. Bez ich pomoci, rád a skúseností by som určite nedokázal nič či už v pracovnom alebo v športovom živote. Preto tvrdím, že každý môj úspech a v práci alebo v športe je aj ich.  Baví ma to a neustále sa chcem zlepšovať, vzdelávať a napredovať.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right