Najvýhodnejšie ceny energií na trhu

15.01.2015
Možnosti zdieľania:
Niekoľko desiatok a niekde aj viac ako 100 eur môžu v roku 2015 ušetriť zákazníci pri kúpe elektriny od SE Predaj.

Niekoľko desiatok a niekde aj viac ako 100 eur môžu v roku 2015 ušetriť zákazníci pri kúpe elektriny od SE Predaj, dcéry Slovenských elektrární, najväčšieho výrobcu elektriny na Slovensku. Ceny elektrickej energie v novom roku znížili, niektoré sadzby až o 10 %. Najvyššia úspora pre zákazníkov SE Predaj vychádza pri sadzbách D4, D5 a D6.

Pri pohľade na cenník, ak domácnosť v rodinnom dome na západnom Slovensku používa elektrickú energiu aj na vykurovanie a ohrev teplej vody (spotreba 18 000 kWh/ročne), u iných tradičných dodávateľov by ročne zaplatila až 2 154 eur. V SE Predaj jej vedia zaručiť cenu 2 090 eur. Navyše, ak si zákazník vyberie zvýhodnenú sadzbu „PLUS“ s dvojročnou viazanosťou, ročná úspora sa vyšplhá až na 102 eur. Rodinný dom na východe Slovenska s podobnou spotrebou by oproti konkurencii ušetril 47 resp. 85 eur ročne. Ak sa k 61 miliónom klientov, ktorých obsluhuje Enel po celom svete, pridá modelová domácnosť zo stredného Slovenska, ušetriť môže 114 alebo 152 eur.

„Ceny našej elektrickej energie sme aj v novom roku znížili, niektoré sadzby až o 10 %, oproti našim cenám v roku 2014,“ uviedla Michaela Pažmová z SE Predaj. Najvýraznejší medziročný pokles cien sa dosiahol pri distribučných sadzbách D5 a D6 (teda elektrické vykurovanie a tepelné čerpadlá). Tu dochádza k poklesu ceny až o zhruba 10 %. Navyše SE Predaj zavádza pre elektricky vykurované domácnosti sadzby PLUS*, ktoré ponúkajú ešte nižšie ceny pri dvojročnej viazanosti. Tieto zvýhodnené sadzby môžu využiť aj existujúci zákazníci SE Predaj, stačí o ne požiadať. Domácnosti vykurujúce elektrinou tak oproti roku 2014 ušetria od 75 do 100 eur ročne. V domácnostiach so štandardnou sadzbou bez viazanosti sa zníženie cien prejaví medziročnou úsporou od 60 do 80 eur. Malým domácnostiam so sadzbou D1 a D2 zostáva cena aj v novom roku rovnaká, oproti konkurencii je však podľa M. Pažmovej stále výhodnejšia o 3 až 7%. „Celkovo sme v porovnaní s tradičnými dodávateľmi výhodnejší o 3 až 15%, v závislosti od distribučnej sadzby zákazníka,“ dodala.

Zmena dodávateľa sa najviac oplatí zákazníkom, ktorí svoju domácnosť vykurujú elektrinou. Pri vyššej spotrebe je možnosť úspory oveľa vyššia ako pri menších domácnostiach. „Keďže najvyššia úspora vychádza práve v sadzbách D4, D5, D6, zameriavame sa najmä na týchto zákazníkov,“ zhrnula M. Pažmová. Rozdiely v cenách medzi jednotlivými dodávateľmi sú najväčšie práve pri sadzbách pre elektrické vykurovanie. SE Predaj má oproti konkurencii ponuku výhodnejšiu o 5 až 12% – vďaka nej ušetria domácnosti ročne 50 až 150 eur, v závislosti od sadzby a spotreby, resp. 80 až 200 eur ročne pri viazanosti na 24 mesiacov. Menšie domácnosti so sadzbou D1 a D2, ktoré používajú elektrinu iba na svietenie a bežné domáce spotrebiče, ušetria iba pár eur ročne, ale aj túto úsporu dosiahnu prakticky bez námahy. Stačí podpísať 2 dokumenty a všetky administratívne kroky potrebné k zmene dodávateľa vybaví za zákazníka SE Predaj.

Pokiaľ ide o dvojtarifnú sadzbu D3, podľa SE Predaj je pre väčšinu zákazníkov nevýhodná a odporúčajú zvážiť jej zmenu na sadzbu D2. Zákazníci takto ušetria najmä na poplatkoch distribučným spoločnostiam – ročne aj 50 eur.

*D4 PLUS, D5 PLUS, D6 PLUS. Nové ceny platia od 1. januára 2015 do 31. decembra 2015. Nezahŕňajú tarify za distribúciu elektriny, vrátane prenosu elektriny a strát pri prenose a distribúcii, ako ani ostatné regulované položky.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right