Náš elektromobil šiel naprieč Európou

30.06.2015
Možnosti zdieľania:
Slovenský tím získal špeciálne ocenenie za posádku, ktorá kvôli rally WAVE 2015 prešla celkovo najviac kilometrov.

Slovensko malo na 5. ročníku medzinárodnej rally elektromobilov Wave (World Advanced Vehicle Expedition) opäť svojich zástupcov. A vyplatilo sa – slovenský tím získal špeciálne ocenenie za posádku, ktorá kvôli rally WAVE prešla celkovo najviac kilometrov.

Po minuloročnej premiére sa na cesty opäť vrátil tím na čele s Adriánom Krajňákom a s 2. generáciou elektromobilu Nissan Leaf, ktorý poskytli Slovenské elektrárne, prešli štyritisíc kilometrov cez sedem krajín. „Zvládli sme nielen osem náročných dní na rally, ale aj kráľovskú etapu z Berlína do Bernu, 1000 kilometrov za 48 hodín, štyri vysokohorské prechody vo švajčiarskych a talianskych Alpách či rýchlu jazdu na Sachsenringu,“ hovorí Adrián Krajňák z OZ NOW.

Hoci sme nevyhrali, nebolo to najdôležitejšie. „Pred dvoma rokmi nás očarila elektromobilita a založili sme občianske združenie s cieľom spropagovať elektromobilitu a zviditeľniť ju. Chceme ukázať, že takéto autá sú súčasťou dopravy v 21.storočí,“ povedal.

Elektropreteky sa začali 12. júna v Plauen (Nemecko), Slováci vyštartovali s predstihom a presúvali sa na vlastnú päsť. Rally sa skončila 20. júna v St. Galen (Švajčiarsko). Spolu prešli európskych 50 miest. „Najväčšie dobrodružstvo je presun na preteky,“ hovorí Krajňák. Musia si totiž vedieť v cudzine zabezpečiť nabíjanie, keďže dojazd auta na jedno nabitie je maximálne 190 kilometrov. Rally však má aj súťažný prvok, pre posádky sú pripravené disciplíny ako rýchlosť, dojazd a podobne. „Na súťaži už tvoríme jednu rodinu, pomáhame si. Keď idete na sami Európou, mimo tej kolóny sto elektromobilov, je to iné, musíte sa spoliehať sami na seba,“ hovorí.

Hoci sú elektromobily na cestách stále raritou, pomaly si nachádzajú cestu k zákazníkom. Slovensko už dnes má prepojený východ so západom rýchlonabíjacími stanicami a navyše, elektromobil sa dá nabíjať kdekoľvek, aj doma v normálnej zásuvke. „Nie ste závislí od ceny ropy, benzínu, ste oslobodení od tankovania. V premávke netvoríte oxid uhličitý a ostatné emisie a spaliny, autíčko je tiché a jednoduché na ovládanie. Kto raz vyskúša elektromobil, zasadí si také semienko do hlavy a už bude stále rozmýšľať, ako si ho zaobstarať,“ hovorí Krajňák.

Zážitky z dobrodružnej cesty i z pretekov a skúsenosti z cestovania elektromobilom môžete nájsť na facebook stránke slovenskej výpravy.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right