Naše Mesto: Zapojili sa stovky zamestnancov

30.06.2015
Možnosti zdieľania:
Slovensko upratovalo. Aj dobrovoľníci zo Slovenských elektrární natierali ploty škôl, sadili stromy, dokonca opravovali tribúnu hokejového štadióna.

Ak dobrá partia ľudí dobrovoľne urobí pre niekoho akúkoľvek prácu, a to  s nadšením a radosťou, je to úžasné! Presvedčili sa o tom stovky našich zamestnancov, ktorí sa zapojili do 9. ročníka podujatia Naše Mesto. V okolí elektrární v Mochovciach, Novákoch, Jaslovských Bohuniciach, ale aj vo Vojanoch, v Trenčíne a aj na riaditeľstve v Bratislave pomáhali obnoviť školy, škôlky, zimný štadión, ale aj park či hradby.

Najväčšia akcia firemného dobrovoľníctva na Slovensku sa koná už 9 rokov. Organizuje ju Nadácia Pontis. Slovenské elektrárne sa do akcie, ktorá prebiehala paralelne po celom Slovensku, zapájajú každoročne.

„V rámci iniciatívy Farebný svet sme spolu s kolegami šmirgľovali a natierali starý nábytok, ktorý v šatniach slúži na prezliekanie a odkladanie vecí pre mladých tanečníkov,“ hovorí Mária Sedláková z oddelenia tlmočenia a prekladov Slovenských elektrární, ktorá s kolegami pomáhala na Základnej umeleckej škole Ľ. Rajtera na Sklenárovej ulici v Bratislave.

Zamestnanci atómovej elektrárne v Bohuniciach pracovali v piatok, ale i v sobotu 13. júna. Na sobotnú akciu do Červeníka, kde sa obnovovali najmä preliezačky na dvore materskej školy, prišlo takmer 30 ľudí, ktorí celé predpoludnie v horúčavách natierali, šmirgľovali a čistili hracie prvky, vyrobené rodičmi a učiteľmi pred štyrmi rokmi.  „Na rad príde ešte náter ochranným lakom, pretože prvá vrstva musí úplne zaschnúť,“ uviedla ambasádorka projektu Ľubica Knoblochová. Zväčšili tiež pieskovisko, okopali ružové záhony a premaľovali sklad záhradného náradia a hračiek, ktoré sa používajú vonku.


Viac o ambasádoroch z radov zamestnancov: www.energiaprekrajinu.sk


Dôvod vydať sa zo závodu do terénu mali aj v Mochovciach, paralelne prebiehalo až sedem rôznych brigád – od zmeny zanedbanej plochy zimného štadióna v Zlatých Moravciach na ihrisko, cez úpravu plota Gymnázia v Leviciach až po rekonštrukciu priestorov pre potreby folklórneho súboru Tekovan v Starom Tekove. Pomáhalo sa ale aj pamiatke, zámockému parku v Topoľčiankach a materskej škôlke v Zlatých Moravciach. Počas dobrovoľníckej akcie sa obnovili nátery na 5 preliezačkách, 2 hojdačkách, 4 lavičkách, vstupnej brány do areálu školy, a tiež sa vynovilo dopravné ihrisko, pričom sa doplnilo o ďalšiu maľbu na pohybovú zručnosť detí. Ďalej sa nanovo vytvorilo drevené sedenie na pieskovisku, v ktorom sa doplnil aj piesok. „Tiež sme mali možnosť doplniť záhradu aj o Sakuru, ktorá v budúcnosti prispeje k estetičnosti ihriska svojimi nádherne kvitnúcimi kvetmi, ale hlavne poskytne deťom tienené miesto v horúcich slnečných dňoch,“ povedal ambasádor akcie v Zlatých Moravciach Milan Kabát z fyzickej ochrany Slovenských elektrární.

V Novákoch mali zamestnanci závodu naplánované aktivity v miestnej škôlke i škole. „V materskej škôlke sa pracovalo na rozšírení  zelenej zóny, vysadili sme niekoľko desiatok tují a hrabov a kontinuálne sme obnovili nátery kovových atrakcií detského ihriska,“ povedal Róbert Petriska, ktorý aktivitu v Novákoch viedol. Zapojil sa aj primátor mesta a spolu vytvorili 25-členný kolektív.

Dobrý skutok môže tešiť aj zamestnancov vodných elektrární (VE) v Trenčíne, ktorí prišli pripravovať autistické centrum v Soblahove Autis na zimu. Keďže do budovy nie je privedený plyn, je potrebné pred každou zimou pripraviť drevo na kúrenie. „V spolupráci dobrovoľníkmi sme pripravili drevo na kúrenie, jeho porezanie a uskladnenie, upravili sme aj exteriér i interiér,“ povedal ambasádor akcie Marián Ježík z VE.

Zamestnanci Slovenských elektrární v tomto ročníku navrhli a pomohli zrealizovať 22 dobrovoľníckych aktivít v rôznych regiónoch Slovenska. Aj po ich skončení však Slovenské elektrárne s podporou nekončia – každý z ambasádorov má možnosť navrhnúť grant pre partnerskú organizáciu, s ktorou spolupracoval na dobrovoľníckej aktivite. Zažiadať na dobrú vec môžu až o 3000 eur.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right