Po 20 rokoch Domaša vítala generálneho riaditeľa

21.01.2016
Možnosti zdieľania:
Domaša je najvýchodnejšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Generálny riaditeľ Slovenských elektrární do týchto končín zavítal naposledy v roku 1994.

Nie každá návšteva generálneho riaditeľa spoločnosti v jednotlivých lokalitách je nevyhnutne oficiálnou udalosťou v pravom zmysle slova. Keď sa spojí úprimná túžba spoznať všetky prevádzky a najmä ľudí, ktorí v nich pracujú, so sympatickým pozvaním od "domácich", výsledkom môže byť stretnutie, na ktoré sa tak skoro nezabudne.

Želanie osobne privítať generálneho riaditeľa na Vodnej elektrárni Domaša a založiť si do archívu spoločnú fotografiu má dlhú históriu. Domaša je našou navýchodnejšou vodnou elektrárňou, a tak je trocha "od ruky", takže riaditelia tam dlho nevedeli nájsť cestu. Nicola Cotugno, ktorý do čela Slovenských elektrární nastúpil začiatkom roka 2015, si vzal ku srdcu odporúčanie kolegov a cestu naplánoval popri svojej návšteve Elektrární Vojany, do ktorých sa však z Košíc ide opačným smerom.

"Aj preto si rozhodnutie pozrieť sa na našu najvýchodnejšiu vodnú elektráreň vážime. Generálny riaditeľ Slovenských elektrární sa do týchto končín dostal naposledy v roku 1994," povedal Marek Oslovič, vedúci skupiny VE Domaša. Návšteva bola podľa neho veľmi príjemná, N. Cotugno sa zaujímal o prevádzku, spoluprácu kolegov, o údržbu a svoju návštevu ukončil kompletnou prehliadkou elektrárne. Vysoko ocenil tímovú spoluprácu na tejto elektrárni predovšetkým z pohľadu bezpečnosti – už dve desaťročia sa v elektrárni nestal žiaden pracovný úraz.

Nicola_Cotugno_Domasa201501
Nicola Cotugno na návšteve na Domaši

Vodnú elektráreň Domaša uviedli do prevádzky v roku 1966. Je to podpriehradová akumulačná elektráreň, s inštalovanými dvomi vertikálnymi turbogenerátormi s Kaplanovou turbínou s hltnosťou 2 x 25 m3/s  a synchrónnymi generátormi, každý s výkonom 6,2 MW. Vodná elektráreň Domaša je bezobslužná, diaľkovo riadená z Hydroenergetického dispečingu v Trenčíne.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right