Polročné vysvedčenie: Virtuálna zábava, ale aj varovanie pred online šikanou

04.02.2019
Možnosti zdieľania:
V Energolande sa odovzdávali vysvedčenia žiakom základných škôl z okolia jadrovej elektrárne AE Mochovce.

Vo štvrtok 31. januára sa vo vzdelávaco-zábavnom infocentre Energoland v Mochovciach konal už druhý ročník podujatia Zábava za vysvedčenie. Po druhýkrát sa dostali do Mochoviec aj youtuberi a streameri Mishkin a Zlý Zajo, ktorí sa stali ako známe osobnosti sociálnych sietí lákadlom pre mladú generáciu.

Mishkin by najradšej do Energolandu prišiel aj so svojimi deťmi, pretože ho moderná a interaktívna expozícia o energii a výrobe elektriny zaujali – len si ešte musí počkať, kým vyrastú –zatiaľ chodia do škôlky. „Energoland je miesto, kam rodič rád zoberie svoje deti. Je tu veselo a je tu veľa vecí, ktoré sú zábavné a ktoré deti niečo naučia,“ hovorí Mishkin. Osobne sú jeho favoritmi v mochovskom infocentre bicykle a preteky, keď vlastným pohybom vyrábate elektrinu. 

Život bez elektriny je nepredstaviteľný

Slovenské elektrárne v Energolande predstavujú jednotlivé zdroje energie a vysvetľujú, aký veľký je prínos jadrovej energetiky v boji proti klimatickým zmenám. „Mnoho politikov o klimatickej zmene hovorí ako o nafúknutej bubline, no človek svojím konaním ovplyvňuje planétu. Produkujeme plyny, ktoré zaťažujú životné prostredie. A pokiaľ sa rozprávame o budúcnosti našich detí, musíme sa zaujímať o to, čo ostane po nás. V akom stave zanecháme Zem?“ pýta sa Mishkin. Doma recykluje, používa úsporné žiarivky, nový počítač či práčku si vyberá podľa spotreby energie. A nevie si predstaviť život bez elektriny. „To je pre mňa tragická predstava. Desím sa blackoutu.“

Zlý Zajo o sociálnych sieťach

Na tohoročnom odovzdávaní polročných vysvedčení v mochovskom Energolande nechýbal ani Zlý Zajo, ktorého na sociálnych sieťach sleduje viac ako 140-tisíc ľudí. Mnoho z jeho fanúšikov sú aj deti, ktoré sa sami chcú stať youtubermi.

Práve otázka, ako sa správať na internete a čo zverejňovať na sociálnych sieťach, rezonovala aj v rozhovoroch s rodičmi, učiteľmi, ale aj divákmi pozvaných youtuberov. Sám Zlý Zajo radí deťom, aby nezverejňovali nič na internete bez toho, aby to videli najprv ich kamaráti – a najmä ich rodičia. „Keď som bol malý, aj ja som sa hral s petardami, aj ja som robil somariny. Dnes to deti natočia, zavesia na youtube a myslia si, že je to zábavné a že je to fajn. Ale nie je to ani zábavné, ani fajn. So mnou bol vtedy otec a aj s nimi by mali byť rodičia,“ upozorňuje Zlý Zajo. Tí by mali venovať viac času svojím deťom a vedieť, čo robia na internete. „Dieťa musí pochopiť, že aj digitálna vec, ktorá nie je uchopiteľná, napríklad fotka, mu môže zničiť život alebo aspoň narobiť veľké problémy. Deti by mali byť vychovávané k bezpečnosti na internete.“

Keďže zakázané ovocie najviac chutí, youtuber Zlý Zajo navrhuje nie zakazovať, ale skôr mladým vysvetľovať riziká, ktoré prináša internet. V rodine i v škole. „Pokiaľ dieťa nemá dôveru v rodiča, tak mu ani nepovie, čo robí na internete. Nepovie mu, že má problémy. Rodič by si mal dať pozor, aby si zakladal na priateľskom vzťahu s dieťaťom, aby ho považovalo zároveň za rodiča a kamaráta, nie za rodiča a živiteľa,“ radí Zajo.

A je dobré, aby deti netrávili veľa času za počítačom. Pomáhajú krúžky, ale aj výlety či exkurzie. Napríklad do Energolandu.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right