Prezident Andrej Kiska na Liptovskej Mare

24.02.2017
Možnosti zdieľania:
Pána prezidenta Andreja Kisku na Liptovskej Mare privítal riaditeľ vodných elektrární Vlastimil Majerčák, s ktorým zamierili rovno do strojovne.

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska navštívil prečerpávaciu vodnú elektráreň Liptovská Mara. Prehliadka priestorov a priehrady bola súčasťou prezidentovho výjazdu po regióne Liptova, kde sa venoval najmä témam cestovnému ruchu a zamestnanosti.

Andrej Kiska si prezrel elektráreň, navštívil strojovňu a velín, kde mu zamestnanci Slovenských elektrární darovali zarámovanú fotografiu Liptovskej Mary.

V sprievode riaditeľa vodných elektrární Vlastimila Majerčáka sa rozprávali o fungovaní elektrárne, pričom prezidenta zaujímal systém prečerpávania, diagnostika zariadení či spôsob vypúšťania vody z nádrže – napríklad, teraz v zime, kedy sa z vrcholových nádrží Orava a Mara vypúšťalo ako ochrana pred zamŕzaním toku.

S históriou našej najväčšej vodnej plochy a technológiou ho pri makete obežného kolesa oboznámil Marek Ďurika, vedúci skupiny Liptovská Mara.

Z elektrárne sa prezident presunul po hrádzi na obhliadku exteriéru priehrady, kde sa zvítal s miestnymi rybármi.

Prečerpávacia vodná elektráreň Liptovská Mara je súčasťou Vážskej kaskády, do prevádzky bola uvedená v roku 1975. Sú tu dva klasické agregáty s Kaplanovou turbínou a dva prečerpávacie s diagonálnou reverzibilnou turbínou (systém Dériaz). Vodná elektráreň tak okrem využitia prirodzených prietokov Váhu využíva na výrobu elektriny aj vodu, prečerpanú do hornej nádrže v dobe prebytku elektriny v sústave.

Inštalovaný výkon je 198 MW, priemerná ročná výroba je až 134 GWh. Konštrukčná výška vodného diela je 42 metrov. Pri výstavbe sa premiestnilo 11 miliónov metrov kubických zeminy.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right