Rekord vďaka jadru: Až 92,5% elektriny je bez emisií!

16.03.2020
Možnosti zdieľania:
Podiel jadra na celkovej dodávke zo Slovenských elektrární v roku 2019 stúpol z 81,9% na 83%. Výrazne klesla výroba elektriny z uhlia.

Podľa predbežných údajov Slovenskej elektrizačnej prenosnej sústavy (SEPS) v roku 2019 spotreba elektriny v našej krajine klesla o 2,3% na 30 235 GWh a zo zahraničia sme doviezli 1 700 GWh. Zvyšok sa vyrobil na Slovensku, z toho až dve tretiny vyprodukovali Slovenské elektrárne, a.s.

Celkovo závody Slovenských elektrární vyrobili vyše 18 865 gigawatthodín (+1,2%), z toho do siete dodali viac než 17 097 GWh (+1,9%). Najväčší podiel na dodanej elektrine mala energia získaná štiepením uránu. Podiel jadra na celkovej dodávke stúpol z 81,9% na vyše 83%.

Vďaka jadrovým a vodným elektrárňam sa po roku 2019 môžu Slovenské elektrárne pýšiť tým, že až 92,5% elektriny dodávajú do siete bez emisií CO2. Špecifické (merné) emisie CO2, vztiahnuté na čistú dodávku elektriny, sa v roku 2019 dostali na historicky najnižšiu úroveň, len 106,7 gramov na kilowatt-hodinu (kWh), pričom medziročne poklesli o vyše dvadsať percent.

„Pokiaľ ide o výrobu bez emisií CO2, ide o historické maximum. Hoci je celková dodávka zhruba rovnaká ako za minulé roky, výrazne poklesla výroba v tepelných elektrárňach a zastúpili ju ekologickejšie zdroje.“

- Ján Mazánik
vedúci optimalizácie nasadzovania zdrojov Slovenské elektrárne, a.s.

Menej uhlia

Spaľovanie uhlia malo na celkovej dodávke podiel 7,5%, rok predtým ešte 10,5%. Môže za to najmä pokles výroby vo Vojanoch, ktoré dodali sotva polovicu toho, čo v roku 2018 (-54,84%).

„Výroba vo Vojanoch klesla kvôli nepriaznivej situácii na trhu, ceny emisných povoleniek za posledný rok-rok a pol, výrazne zdraželi. Vysoké ceny emisných povoleniek a paliva, ako aj relatívne nízka účinnosť elektrárne spôsobili, že variabilné náklady boli vyššie ako predajná cena elektriny. Teda sa nám málokedy podarilo a oplatilo dostať ju na trh,“ priblížil Mazánik.

Suchý rok

K boju proti klimatickej zmene okrem jadrových elektrární prispeli aj vodné elektrárne s podielom 9,4% na dodávke elektriny, so zanedbateľným príspevkom aj fotovoltika (0,01%).

„Viac než 26% medziročný nárast dodávky z vodných zdrojov môže vyzerať na prvý pohľad pôsobivo, je to však zapríčinené najmä kontrastom s rokom 2018, ktorý bol mimoriadne suchý. Rok 2019 by som z hľadiska vodných tokov označil za priemerný či dokonca mierne podpriemerný,“ uviedol Mazánik.

O energetickej bilancii a vplyve sucha v roku 2018 sa dočítate v tomto článku.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right