S elektromobilmi by šesťkrát obišli zemeguľu

21.03.2017
Možnosti zdieľania:
Vďaka elektromobilom ušetrili Slovenské elektrárne životné prostredie od 22 000 kilogramov CO2. Majú najväčšiu flotilu na Slovensku.

Zamestnanci Slovenských elektrární najazdili doteraz na firemných elektrických autách vyše 230 000 kilometrov. Teda toľko, že by po rovníku takmer šesťkrát obišli celú Zem. Bežné elektromobily síce prejdú na jedno nabitie približne 150 kilometrov, dojazd áut sa neustále zvyšuje a geografická poloha väčšiny elektrární umožňuje zamestnancom používať autá na pracovné cesty medzi nimi.

Aktuálne má firma vo svojom ekologickom vozovom parku 51 elektrických vozidiel, z toho až 23 elektromobilov jazdiacich výhradne na elektrinu. Medzi nimi sú aj Nissany NV 200, tzv. druhej generácie s 30 kW batériou s dlhším dojazdom.

Zamestnanci jazdia aj na 24 hybridných vozidlách Toyota, Opel či Peugeot 508 s kombinovaným pohonom – spaľovací motor a elektromotor. K dispozícii majú aj 4 elektrické skútre Akumoto.

Auto nabijete za 30 minút

Už dávno neplatí, že elektrické autá treba nabíjať celú noc a batéria vystačí na krátku cestu. Inovácie menia svet e-mobility a Slovenské elektrárne sa tomuto trendu prispôsobujú – nedávno sprístupnili verejnosti už štvrtú rýchlonabíjaciu stanicu elektromobilov, tentokrát pred tepelnou elektrárňou Nováky. Je určená pre všetkých vodičov elektrických áut. Nabitie na 90 % kapacity trvá iba 30 minút. Stanicu dodal importér vozidiel značky Nissan na Slovensku – Nissan Sales CEE Kft.

Rovnaké stanice sa nachádzajú pred riaditeľstvom vodných elektrární v Trenčíne, v Atómových elektrárňach Mochovce a na 3. a 4. bloku Elektrární Mochovce.

„V najbližších mesiacoch plánujeme inštalovať rýchlonabíjačky v Atómových elektrárňach Bohunice a na riaditeľstve Slovenských elektrární v Bratislave.“

- Zoran Kupkovič
koordinátor prepravy

Slovenské elektrárne sprístupnili v minulosti aj osem rýchlych nabíjacích staníc, ktoré nabijú batériu do dvoch hodín (nabíjanie na trojfázový prúd). Sú umiestnené pri administratívnych a prevádzkových objektoch elektrární v Bratislave, Novákoch, Jaslovských Bohuniciach, Mochovciach a Trenčíne.

Tieto stanice sú prepojené s riadiacim centrom, ktoré ich monitoruje a zbiera informácie o spotrebe elektrickej energie, počte nabíjaní či prípadnej potrebe servisného zásahu.

Do polovice marca 2017 zamestnanci nabíjali firemné autá takmer 3 900-krát, na čo spotrebovali necelých 35 MWh elektrickej energie. Teda asi toľko elektriny, koľko za rok minie 14 priemerných slovenských domácností.

Porovnanie emisií spaľovacích a elektrických vozidiel

priemerné merné emisie auta so spaľovacím motorom v EÚ 120 g/km
kilometre najazdené elektromobilmi Slovenských elektrární 231 474 km
priemerná spotreba elektromobilu 15 kWh/100 km
celková spotreba energie elektromobilov Slovenských elektrární 34 721 kWh
merné emisie výroby elektriny v SR 167 gramov CO2/kWh
celkové emisie pri elektrine 5 798 kg
celkové emisie pri spaľovacích motoroch 27 777 kg
ÚSPORA 21 978 kg

Elektromobilita ale nie je len o životnom prostredí. Hoci vstupná investícia je vyššia, majiteľovi e-mobilu úplne odpadajú starosti s cenami benzínu, nafty či oleja. Rýchlonabíjacie stanice sa nachádzajú aj na niektorých klasických čerpacích staniciach, západné Slovensko je prepojené s východom.

Elektromobily sa však dajú nabíjať kdekoľvek – aj z bežnej zásuvky doma v garáži alebo v nákupných centrách. Navyše, autá sú veľmi tiché. A hoci sú na cestách stále raritou, je ich čoraz viac.

Slovenské elektrárne podporili aj nadaných študentov Slovenskej technickej univerzity z tímu STUBA Green Team – na fotografii pred Infocentrom Energoland v Mochovciach. Elektrické monoposty stavajú už od roku 2009 v rámci súťaže Formula Student. Súťažia s nimi po celej Európe s ďalšími univerzitnými tímami z celého sveta.
phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right