Slovenská kultúra hitom vo Ferrare

28.10.2014
Možnosti zdieľania:
Podujatia podporené Slovenskými elektrárňami vo Ferrare, meste umenia, odzrkadľujú záujem skupiny Enel o prepojenie tradícií Slovenska a Talianska.

Slovenské Elektrárne prednedávnom sponzorovali dve podujatia, ktoré do Talianska priniesli kúsok slovenskej kultúry. To najlepšie z kultúry a umenia Slovenska predviedli v nádhernom renesančnom meste Ferrara.

Projekt Slovensko stretáva Ferraru bol súčasťou trojdňového maratónu kultúrnych podujatí organizovaných Občianskym združením Allegra, ktorý sa uskutočnil v mestách regiónu Emilia-Romagna. Projekt prebiehal pod záštitou Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Ríme, Slovenského inštitútu v Ríme, Mestskej rady mesta Ferrara a Provincie Ferrara. Uskutočnil sa práve tento rok, pretože rok 2014 je 10. výročím vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Zároveň bol príležitosťou pripomínajúcou, že Slovensko v roku 2016 prevezme predsedníctvo EÚ.

Centrom umeleckého festivalu vo Ferrare bol stredoveký palác Racchetta, kde sa v priebehu piatich mesiacov uskutočnili desiatky výstav a ďalších podujatí. Tieto nádherné historické priestory dal k dispozícii ich majiteľ Enrico Ravegnani, veľký priaznivec a obdivovateľ umenia, ktorý v minulosti otváral niekoľko výstav talianskeho umenia v Bratislave. Palác hostil 35 umelcov, členov Umeleckého združenia Spectrum ART. Dvojdňovú prezentáciu slovenskej kultúry v Taliansku ozdobila skupina umelcov orchestera Jána Berkyho Mrenicu ml.

Na festivale sa návštevníci zúčastnili aj na dvoch koncertoch, kde zneli džez, tradičná ľudová hudba i opera „Rímsky pakt a Československé légie“ od Francesca Leonciniho bývalého profesora Benátskej univerzity a historika so zameraním na moderné stredoeurópske dejiny. Podujatie sa stretlo s pozitívnou odozvou miestnych umelcov a kritikov a slovenskí umelci a účinkujúci si z Ferrary odniesli množstvo inšpirujúcich zážitkov.

Slovenské elektrárne sú dlhoročným a významným partnerom Občianskeho združenia Allegra pri organizácii podobných spoločensko-kultúrnych podujatí v Taliansku. Cieľom spoločnosti je posilniť spoluprácu medzi Talianskom a Slovenskom, pretože kultúra a umenie obohacujú oba národy a zachovávajú ich bohatstvo pre budúce generácie.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right