Slovenské elektrárne na festivale filmov o trvalo udržateľnom rozvoji

17.06.2015
Možnosti zdieľania:
Na 42. ročníku festivalu Ekotopfilm prezentovali školákom spôsoby, akými môže firma prispieť k čistejšiemu okoliu a podnikať zodpovedne.

Na festivale Ekotopfilm, 42. medzinárodnom festivale filmov o trvalo udržateľnom rozvoji, prezentovali Slovenské elektrárne svoje aktivity i opatrenia, ktorými prispievajú k čistejšiemu životnému prostrediu, ochrane živočíšnych druhov a šetreniu zdrojov.

Deti zo základných škôl vo veku od 7 do 11 rokov mali možnosť vidieť hravú prezentáciu, z ktorej vďaka jednoduchému jazyku a názorným animáciám mohli pochopiť podstatu trvalo udržateľného rozvoja. Žiaci si mohli zapamätať praktické tipy ako šetriť vodou, elektrinou, ako separovať odpad, recyklovať a ako jazdiť ekologicky. Napríklad aj to, že kým pri bežnom sprchovaní minú približne 30 – 50 litrov vody, pri kúpaní sa vo vani je to až 200 litrov. Šetriť vodou sa však dá aj pri umývaní riadu či ovocia, alebo aj pri splachovaní toalety.  

Deti sa aktívne zapájali svojimi otázkami, mnohé informácie pre nich vôbec neboli novinkou a dávali aj tipy ako šetriť energie. Viaceré zo škôl si po skončení programu prezentáciu od Slovenských elektrární vyžiadali a plánujú ju využívať pri vyučovaní o odpadoch a recyklácii.

Ekotopfilm doteraz navštívilo viac ako milión divákov. Festival je ojedinelou platformou spájania pôvodne názorovo odlišných skupín vedcov, technikov a environmentalistov. Okrem toho, že je súťažnou prehliadkou filmových diel, ich prostredníctvom vzdeláva verejnosť od najmenších žiakov až po širokú verejnosť. Slovenské elektrárne patria historicky medzi vôbec najstarších partnerov festivalu, pretože ich cieľom je vštepovať zodpovednosť voči životnému prostrediu už od najmladšej generácie.

Ochrana vody, vzduchu, spracovanie odpadov, ale napríklad aj šetrenie energie či ochrana zvierat patria medzi dôležité aspekty, ktorými sa riadia Slovenské elektrárne pri výrobe a distribúcii elektriny. Až 92 percent elektriny, ktorú Slovenské elektrárne vyrábajú, je bez emisií CO2. Podnikanie ohľaduplné voči životnému prostrediu potvrdzuje aj politika biodiverzity, ktorú Enel ako majoritný akcionár spoločnosti Slovenské elektrárne prijal. Aj to dnes totiž znamená úspešné podnikanie – investovať do riešení, ktoré sú na jednej strane maximálne šetrné k životnému prostrediu, ale na druhej strane dokážu aj prinášať zisk.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right