SOŠ Handlová chce zbližovať štúdium s praxou

20.03.2015
Možnosti zdieľania:
Signatárom memoranda o spolupráci v oblasti odborného vzdelávania je aj závod Slovenských elektrární, Elektrárne Nováky.

Spoluprácu v oblasti odborného vzdelávania so zamestnávateľmi z regiónu povrdila ešte 16. marca podpisom ďalšia zo stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Memorandum o spolupráci uzavrela Stredná odborná škola (SOŠ) v Handlovej a Trenčianský samosprávny kraj (TSK) s Trenčianskou regionálnou komorou SOPK, Zväzom elektrotechnického priemyslu SR, Republikovou úniou zamestnávateľov, IT asociáciou Slovenska a 20 spoločnosťami a zamestnávateľmi regiónu.

„SOŠ v Handlovej má viac ako 60-ročnú tradíciu a možno práve preto sa jej podarilo úspešne transformovať na modernú školu, ktorá podporuje všetky aktivity svojich pedagógov, čím vznikajú nové možnosti pre žiakov, ktorí napríklad časť výučby absolvujú v zahraničí,“ uviedol riaditeľ školy Jozef Barborka.

Jedným zo signátorov memoranda je aj závod Slovenských elektrární v Zemianskych Kostoľanoch – Elektrárne Nováky, ktorý má podľa slov jeho riaditeľa Milana Bugára v pláne zobrať študentov školy na prax, aby reálne videli, ako sa riešia problémy, ako sa hľadajú alternatívy. „Život nezastavíme a je veľmi dobre, že pokiaľ sú v elektrárňach skúsenejší zamestnanci, prídu k nim mladí ľudia, ktorí sa postupne zaučia do tajov výroby elektrickej energie,“ poznamenal.

„Nachádzame sa v regióne, kde má ešte stále prevahu banícky priemysel, verím však, že sem prídu noví zamestnávatelia. Školu aktuálne navštevuje 639 žiakov, čo je takmer optimálny stav z pohľadu financovania. Našou úlohou ako zriaďovateľa je investovať do našich škôl, či už z vlastných zdrojov alebo z fondov Európskej únie,“ doplnil predseda TSK Jaroslav Baška.

SOŠ v Handlovej vznikla spojením Združenej strednej školy obchodu a služieb a Strednej priemyselnej školy. Škola ponúka troj-, štvor- a päťročné študijné odbory zamerané na techniku, elektrotechniku, mechatroniku, grafiku, ale aj bilingválne štúdium odchodnej akadémie v anglickom jazyku. Od školského roku 2015/2016 otvára nový štvorročný študijný odbor strojárstvo a nový trojročný učebný odbor elektromechanik – silnoprúdová technika. Ide v poradí o dvanástu strednú odbornú školu v TSK, ktorá uzavrela Memorandum o spolupráci. Doposiaľ sa do tejto iniciatívy zapojilo dovedna 160 zamestnávateľov.

Zdroj: TASR

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right