Stredoškoláci v parlamente obhájili potrebu jadrovej energie v EÚ

17.05.2018
Možnosti zdieľania:
Tím argumentujúci za jadrovú energetiku zvíťazil 7:0 vo finále Slovenskej debatnej ligy, ktorá na pôde NR SR riešila otázku znižovania emisií v EÚ.

Jednoznačným verdiktom rozhodcov v pomere 7:0 zvíťazila jadrová energia v tohtoročnom finále Slovenskej debatnej ligy, ktorá riešila otázku znižovania emisií a využitia jadrovej energie v krajinách EÚ.

Finálová debata prebehla na pôde Národnej rady SR a v živom prenose ju 30. apríla diváci sledovali rovnako, ako zasadnutia parlamentu.

Víťazným tímom sa stal tím Sučany 1 v zložení Sabína KvasnicováMartin Repka a Andrej Rybár, ktorí svojimi argumentmi prevalcovali konkurenciu a presvedčili rozhodcov, že jadrová energia hrá dôležitú úlohu pri znižovaní emisií v Európe. Konkurenčný tím C.S.Lewis 2 porazili jednoznačne – 7:0.

Martin Repka bol zároveň vyhlásený za najlepšieho rečníka turnaja.

Čo je debata

Debata je organizovaná výmena názorov. Prebieha najčastejšie medzi dvomi trojčlennými tímami, z ktorých jeden obhajuje vopred zadanú tézu a druhý s ňou nesúhlasí. Pravidlá debaty určujú poradie, čas a úlohy jej účastníkov. O víťazovi súťažnej debaty rozhodujú kvalifikovaní rozhodcovia na základe argumentácie, nie kvality rečníckeho prejavu.

Debatné tézy sú formulované tak, aby s nimi bolo možné rozumne súhlasiť aj nesúhlasiť.

Podporujú kritické myslenie mladých

Slovenská debatná asociácia (SDA) má viac ako 1000 členov združených v 60 debatných kluboch. Podporuje kritické myslenie, otvorenú spoločnosť a občianstvo mladých ľudí. Je jedinou organizáciou svojho druhu na Slovensku. Vznikla 17. novembra 1999 ako nástupca debatného programu Nadácie otvorenej spoločnosti. Je zakladajúcim členom Medzinárodnej debatnej vzdelávacej asociácie a členom Rady mládeže Slovenska.

Hlavným partnerom finále Slovenskej debatnej ligy boli Slovenské elektrárne. Podujatie sa konalo aj s podporou programu Európa pre občanov, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Iuventy – slovenského inštitútu mládeže.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right