Študentský experiment s vysokým napätím

25.09.2017
Možnosti zdieľania:
Peter Čurma navštevuje 3. ročník gymnázia v Kráľovskom Chlmci. Vo Vojanoch mu naši technici pomohli odskúšať jeho vlastný Teslov transformátor.

Peter sa tento rok sa plánuje zapojiť do súťaže Stredoškolskej odbornej činnosti. Zamýšľal sa nad témou svojej práce a rozhodol sa zodpovedne pripraviť. Pred rokom a pol si kúpil knihu o Nikolovi Teslovi, ktorý ho nadchol svojím vynálezom. Preto sa pustil do konštrukcie Teslovho transformátora.

Peter si naštudoval z knihy potrebné informácie, zohnal jednotlivé komponenty a začal s výrobou. Pomáhal mu rodinný priateľ, Vladimír Kobielsky, otec známeho herca televíznych seriálov.

Ruku k dielu priložil aj náš kolega z Elektrární Vojany Zoltán Hamník: „Všetko zostrojil Peter sám, ja som skontroloval zapojenie neónových transformátorov. Poradil som mu aj nejakú literatúru ohľadom výroby Teslovho transformátora.“

Nikola Tesla (1856 Chorvátsko – 1943 New York)
- bol geniálny fyzik srbského pôvodu, vynálezca a konštruktér mnohých elektrických strojov a prístrojov. Jeho patenty a teoretická práca formovali základ moderných systémov a motorov na striedavý prúd. Vynašiel chemický prvok rádium. Na jeho počesť je pomenovaná jednotka merania magnetickej indukcie, tesla (T).

Študent potreboval skonštruovaný transformátor odskúšať v elektrárni, aby na ňom mohol neskôr doladiť ešte nejaké časti a pokračovať vo svojej výskumnej činnosti. „Chcel by som sledovať jav zvaný teslaforéza, ktorému sa na Slovensku údajne nikto nevenuje. Kúpil som si k tomu knihy v anglickom jazyku, neviem sa dočkať,“ hovorí Peter.

Bezpečnosť na 1. mieste

Petrovej žiadosti vyskúšať transformátor vo vojanskej elektrárni vyhoveli. Na skúšku sa poriadne pripravili, hlavne z pohľadu bezpečnosti. Ako vhodný priestor vybrali bývalú podnikovú skúšobňu vybavenú ohradou, ktorá chráni pred úrazom elektrickým prúdom.

„Pri skúškach s vysokým napätím je totiž dverný kontakt oplotenia zapojený do ovládacieho obvodu. Ak sú dvere otvorené, nie je možné zapnúť transformátor pod napätie,“ hovorí manažér bezpečnosti Vladimír Baločko.

Teslaforéza: Výskumný tím na Rice University v meste Houston (Texas, USA) zistil, že neusporiadané kôpky uhlíkových nano-trubičiek sa samočinne zostavujú do vodivých drôtov po vystavení elektrickému poľu zo silných Teslových transformátorov. Autorkou je študentka Lindsey R. Bornhoeft, ktorá predstavila tento jav ako "Teslaforézu". V nanotechnológii ide o významný objav, ktorý by mohol byť prvým praktickým využitím Teslovho transformátora mimo oblasť vzdelávania.

Skúšky sa teda mohli konať len v uvedenom ohradenom priestore. Ten museli všetci po zapojení transformátora a príprave meracích prístrojov opustiť a ohradu uzatvoriť. „Všetky činnosti robili naši pracovníci s požadovanou odbornou kvalifikáciou. Môj kolega Ladislav Kozma, technik riadenia udržiavania, pozná uvedený skúšobný priestor veľmi dobre. Často v ňom vykonával vysokonapäťové skúšky,“ prezrádza vedúci útvaru elektro Ján Kark, ktorý na celú skúšku dohliadal.

Zapínanie, vypínanie či meranie museli robiť mimo transformátora z bezpečného priestoru. Peter mohol „len“ ladiť transformátor prostredníctvom reostatu, na rukách musel mať gumené rukavice, skúšané do 1000 voltov.

Študentovi zapožičali aj ďalšie prístroje ako osciloskop, generátor impulzov či neónové svetlo pre lepšie svetelné efekty. O tie nebola večer núdza. Posúďte sami...

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right