Takto ste ho ešte nevideli: Čierny Váh v časozbernom videu

04.10.2017
Možnosti zdieľania:
Po 5 rokoch sme vypustili hornú nádrž našej najväčšej prečerpávacej elektrárne. Niagarské vodopády by dokázala napájať vyše pol hodiny.

Čierny Váh má hneď dve prvenstvá. Je to naša najväčšia prečerpávacia elektráreň a zároveň najväčšia vodná elektráreň na Slovensku s inštalovaným výkonom 735,16 MW. Označujú ju za technický div Slovenska. Pozostáva z hornej a dolnej nádrže, ktoré sú vzájomne prepojené tromi podzemnými potrubiami. Prekonávajú takmer polkilometrový výškový rozdiel.

Obe nádrže sú atraktívne pre turistov. Z hornej nádrže môžete v prípade dobrého počasia obdivovať panorámu Vysokých Tatier. Nachádza sa na území Národného parku Nízke Tatry pomerne vysoko, v nadmorskej výške 1160 metrov. Vedie sem aj oficiálna cyklotrasa zo Svarína, približne v polovici šesťkilometrového stúpania sa dá odbočiť do obce Východná. Dobrá fyzická kondícia je určite potrebná. Pozor na medvede, v okolitých horách nie je stretnutie raritou.

Ak si vybavíte povolenie u Lesov SR (odštepný závod Liptovský Hrádok), môžete sa k hornej nádrži odviezť autom. V zime môžete na auto zabudnúť, dostanete sa sem iba pešo alebo na lyžiach. Zamestnanci elektrárne môžu využiť výťah schovaný v kopci. Druhou alternatívou sú schody. Tých je však 2 320!

Samotná elektráreň je situovaná pri dolnej nádrži. Má nezastupiteľnú úlohu v energetike pre reguláciu odchýlok v sieti. Ak je elektriny nedostatok, dokáže nabehnúť do turbínovej prevádzky, teda vyrábať elektrickú energiu, za rekordných 70 sekúnd. Z vody v hornej nádrži dokážeme vyrobiť až 3800 MWh elektriny už za päť a pol hodiny. Obvykle v noci, keď je naopak elektrickej energie dostatok alebo prebytok, prečerpáme za osem hodín vodu späť do hornej nádrže. Pre porovnanie, najväčší batériový systém na svete – 400 batérií Tesla Powerpack 2, dokáže uskladniť len 80 MWh energie. 

Na naplnenie nádrže by Dunaj, ktorý má v Bratislave priemerný prietok 2 025 m3 za sekundu, potreboval asi 30 minút. Niagarský vodopád s prietokom 110 00 m3 za minútu by nádrž dokázala napájať vyše polhodiny.

Slovenské elektrárne okrem výroby elektrickej energie dbajú aj na kvalitné životné prostredie v oboch nádržiach. Dolná nádrž je oficiálnym biokoridorom pre niektoré druhy migrujúcich vtákov, ktoré ponad ňu prelietavajú. Zároveň je domovom pstruha potočného, ktorého sme nasadili pred tromi rokmi spolu s rybármi z Lesov SR, a tak dodatočne zvýšili jeho populáciu.

Význam diela pre energetickú sústavu

PVE Čierny Váh môžeme odstaviť len vtedy, pokiaľ nie je v odstávke niektorý z našich štyroch jadrových blokov. Toto opatrenie je z dôvodu bezpečnej a spoľahlivej dodávky elektrickej energie. Prípadný výpadok jedného reaktora dokáže Čierny Váh bez problémov nahradiť až na päť hodín.

V lete 2017 sme po piatich rokoch kompletne vypustili celú nádrž kvôli dvojmesačnej odstávke v auguste a septembri.

„Príprava odstávky takéhoto rozsahu trvá až rok. „V minulosti sme takéto odstávky s vypustením hornej nádrže robili každé dva roky. Merania však preukázali, že ich stačí robiť raz za päť rokov.“

- Vlastimil Majerčák
riaditeľ vodných elektrární

V súčasnosti sú prečerpávacie vodné elektrárne (PVE) stále najrozšírenejšie, najlacnejšie a najspoľahlivejšie úložiská energie. PVE Čierny Váh dokáže „uložiť“ až takmer 4000 megawatthodín energie, teda približne toľko, ako batérie v 160-tisícoch bežných elektromobilov alebo toľko, koľko za rok spotrebuje vyše 1300 domácností.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right