Tipy na cyklotúry v okolí elektrární

24.07.2018
Možnosti zdieľania:
Okolie elektrární na Slovensku ponúka viaceré možnosti na príjemné cyklotúry nielen počas letných prázdnin. Prinášame vám niekoľko TOP tipov.

Po prúde – či proti prúdu ?

Slovenská rieka Váh je nielen najdlhšou riekou na Slovensku, ale aj najviac využívanou z pohľadu energetiky, keďže Slovenské elektrárne prevádzkujú na nej sústavu vodných elektrární známu ako Vážska kaskáda. Povodie nášho najdlhšieho vodného toku ponúka aj najdlhšie možnosti pre cyklistov. Zaujímavá je nielen tým, že je to najstaršia cyklotrasa na Slovensku, ale na dvoch kolesách – prípadne aj za pomoci batérie na elektrickom bicykli – prejdete Trnavským, Nitrianskym, Trenčianskym a Žilinským krajom.

V Trnavskom kraji bicyklujete od Hlohovca okolo Sĺňavy po Hornú Stredu v Trenčianskom kraji. Ďalej pokračujete cez Trenčín, Skalku a Púchov až po Strečno. Na severe nájdete aj križovatky na Kysuckú alebo Oravsko-terchovskú cyklistickú magistrálu, na ktoré sa taktiež viete pripojiť. Vážska magistrála sa dotýka aj Nitrianskeho kraja: 23-kilometrový úsek síce začína v Hornom Čepeni ležiacom na území Trnavského kraja, ale cez Sereď sa dostanete až do Šale, ktorá patrí pod Nitriansky kraj.

Okolo Kráľovej

Touto trasou prichádzate až k hati vodného diela Kráľová, kde Slovenské elektrárne už vyše 30 rokov prevádzkujú akumulačnú elektráreň s inštalovaným výkonom 45 MW, ktorá poslúžila ako testovací prototyp pred výstavbou Gabčíkova. Ak máte chuť odpedálovať 40 kilometrov po modrej cykloznačke 2207 okolo Kráľovej, môžete začať v Seredi, prejsť cez Dolnú Stredu, Šintavu a mostom ponad Váh naspäť do Serede.

Okolo atómiek

Dobré možnosti pre cyklistov nájdete aj v okolí atómových elektrární Mochovce a tunajšieho interaktívneho infocentra Energoland. Označená červenou pod číslom 010 je Pohronská cyklomagistrála, ktorá začína v neďalekom Starom Tekove a pokračuje ľavým brehom Hrona cez Dolnú Seč až do Jura nad Hronom. Je nenáročná, jej dĺžka je 22,7 kilometrov.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right