V Bohuniciach na viac ako 3 týždne odstavia štvrtý jadrový blok

15.05.2020
Možnosti zdieľania:
V súlade s plánom generálnych odstávok pre rok 2020 odstávka prebieha od soboty 16. mája.

Slovenské elektrárne počas odstávky štvrtého bloku jadrovej elektrárne Bohunice V2 vymenia približne pätinu paliva v reaktore a uskutočnia naplánované opravy a investičné projekty na ďalšie zvýšenie bezpečnosti jadrového zariadenia.

Odstávka je rozvrhnutá na viac ako tri týždne a v rámci preventívnych opatrení pred šírením nového koronavírusu prebehne bez účasti zahraničných dodávateľov.

V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 bol harmonogram odstávky upravený, podobne ako pri odstávke v Mochovciach, a komunikovaný s Úradom jadrového dozoru SR. Upravený harmonogram generálnej odstávky nebude mať vplyv na prevádzkovanie jadrového bloku po odstávke. Práce sú pripravené a budú skoordinované tak, aby bolo možné blok bezpečne a spoľahlivo prevádzkovať celú nasledujúcu kampaň.

Nosné činnosti odstávky

  • Pravidelné nedeštruktívne kontroly tlakovej nádoby reaktora.
  • Preventívna údržba na zariadeniach jedného z troch redundantných systémov.
  • Generálna oprava jedného zo šiestich parogenerátorov.
  • Oprava jedného hlavného cirkulačného čerpadla aj s elektromotorom.
  • Kontrola tesnosti rúrok v dvoch parogenerátoroch.

Na šesť dní znížia aj výkon tretieho bloku

Počas odstávky štvrtého bloku Slovenské elektrárne na šesť dní znížia výkon tretieho bohunického bloku na polovicu. Vyžiadajú si to práce na systéme cirkulačnej chladiacej vody, ktorá je spoločným chladiacim médiom pre obidva bloky.

Naplánovaných je štrnásť investičných projektov, vrátane inovácie vnútorných rozvodov technickej vody v sekundárnom okruhu či modifikácie na elektro zariadeniach.

Riaditeľ jadrových elektrární Bohunice Patrik Kašo pripomenul všetkým pracovníkom, aby sa riadili pokynmi proti šíreniu nového koronavírusu, ktoré sú v Slovenských elektrárňach zavedené. V Bohuniciach, rovnako ako vo všetkých prevádzkach Slovenských elektrární, fungujú už tretí mesiac bezpečnostné protiepidemické opatrenia. Patria k nim povinné bezkontaktné meranie teploty pri vstupe do závodu, dezinfekčné stanice či germicídne UV žiariče.

Germicídny UV žiarič v blokovej dozorni jadrovej elektrárne Bohunice V2.

„Sme pripravení aj na prípadný nečakaný zvrat vo vývoji pandémie. Ak by nastal, sme si istí, že aj túto situáciu spolu zvládneme bez vplyvu na zdravie a bezpečnosť našich zamestnancov a dodávateľov.“

- Miroslav Tokár
riaditeľ úseku jadrových elektrární Slovenské elektrárne, a.s.

Po tejto odstávke sa v druhej polovici júna pracovné tempo presunie na tretí bohunický blok a sériu tohtoročných plánovaných jadrových odstávok ukončia Slovenské elektrárne v septembri na druhom mochovskom bloku.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right