V jadrovej elektrárni Mochovce zlomili rekord

06.08.2015
Možnosti zdieľania:
Zábavno-vzdelávacie informačné centrum Energoland v Mochovciach navštívilo do júla už 9 000 ľudí. Teda viac, než za celý rok 2014.

Jedinečné plne interaktívne informačné centrum na Slovensku – Energoland, ktoré na jeseň minulého roka otvorili Slovenské elektrárne, láme rekordy. Za prvých sedem mesiacov tohto roka ho v Mochovciach navštívilo už viac ako 9-tisíc ľudí. Išlo prevažne o študentov a školákov, čo podporuje koncept projektu – edutainment, teda hravou formou vzdelávať najmä mladú generáciu o energii a viesť ju ku kritickému mysleniu.

Energoland, ktorý bol na jar ocenený cenou PIME Award za komunikačnú excelentnosť, je vybavený najnovšími technológiami. Cez 33 sekcií sprevádza návštevníkov virtuálna sprievodkyňa Gaia. Podmanivý príbeh energie od vzniku vesmíru až po budúcnosť sa návštevníci dozvedia s množstvom simulácií a interaktívnych prvkov. Návštevníci tu získajú predstavu o súčasnom energetickom mixe a akú úlohu v ňom plnia jednotlivé zdroje energií – so všetkými „pre“ a „proti“.

„Najčastejšie sem prídu školské exkurzie žiakov 2. stupňa základných škôl, gymnázií a stredných odborných škôl a univerzít z celého Slovenska a okolitých krajín. Cez prázdniny nás navštívili aj deti z detských univerzít z Bratislavy a Ružomberka, študenti Letnej školy energetiky, ale aj hendikepovaní žiaci XXL akadémie z Nitry, či deti z rôznych detských letných táborov. Zároveň sem zavíta aj veľa delegácií a individuálnych návštevníkov,“ hovorí Róbert Holý, vedúci komunikácie jadrových elektrární.

Najmä pred letnými prázdninami a počas nich sprievodcovia v infocentre nepoznali oddych, výpravy sa striedali jedna za druhou.

(údaje v grafe reprezentujú iba návštevníkov prihlásených cez elektronický rezervačný systém)

Najlepší ohlas má jednoznačne 3D kino s filmom Odysea energie. Deti, ale aj dospelí sa potom väčšinou zdržiavajú pri energetických počítačových hrách, kde je najväčším lákadlom výlet do histórie objavov na motorke budúcnosti. V Energolande sa však nenudia ani tí, ktorí sem prišli za informáciami. Je ich tu dostatok, keby sme ich preklopili do jednej knihy, mala by stovky strán.

Návštevy prijíma Energoland v pracovné dni od 8.00 do 16.00 hodiny. Infocentrum je otvorené aj jednu sobotu v mesiaci – informácia býva uvedená na www.energoland.sk.

Najmä v prípade väččších skupín (nad 7 ľudí) je dobré sa zaregistrovať cez rezervačný systém z pohodlia vášho domova. V ňom si zvolíte typ elektrárne a v prehľadnom kalendári si vyberiete termín a čas, ktorý vám najviac vyhovuje. Potom si stačí len počkať na potvrdzujúci e-mail z Energolandu – a vaša exkurzia sa môže začať!

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right