V Jaslovských Bohuniciach plánovane odstavia 3. blok

18.06.2020
Možnosti zdieľania:
Slovenské elektrárne v sobotu 20. júna štartujú tretiu zo štyroch odstávok jadrových elektrární naplánovaných na tento rok.

Takisto ju ovplyvnili preventívne opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. Pôvodný harmonogram je upravený a odsúhlasený Úradom jadrového dozoru SR.

Blok odstavia v sobotu ráno. Vymenia časť paliva a spravia naplánované opravy a kontroly na zariadeniach primárneho okruhu – na hornom bloku reaktora, parogenerátoroch a hlavných cirkulačných čerpadlách. Pracovať budú aj na zariadeniach sekundárneho okruhu elektrárne – na napájacom čerpadle a výmene upchávok čerpadiel chladiacej vody.

„Rozsah prác generálnej opravy 3. bloku sme zredukovali na aktivity nevyhnutné z pohľadu jadrovej bezpečnosti. A na tie, ktoré vieme zabezpečiť vlastnými silami a s dodávateľmi, ktorým s ohľadom na opatrenia COVID-19 bude umožnené podieľať sa na prácach. Ide najmä o výmenu jadrového paliva v reaktore a činnosti, ktoré sa dajú vykonávať len počas odstaveného bloku a vyžaduje ich legislatíva,“ uviedol Filip Kuzman, manažér riadenia prác SE-EBO.

13 investičných projektov

Naplánovaných je trinásť investičných projektov. Najrozsiahlejšími sú:

  • Inovácia vnútorných rozvodov technickej vody dôležitej a nedôležitej v sekundárnom okruhu.
  • Výmena striedačov a usmerňovačov I. kategórie zaisteného napájania.
  • Overenie skutočného stavu heterogénnych zvarových spojov parogenerátora pred ich plánovanou modifikáciou.
  • Dokončenie projektu elektrokotla pre AE Bohunice V2.

Tak ako pri odstávke štvrtého bloku AE Bohunice, ktorá sa skončila 10. júna, je naplánovaná oprava nátrubkov na hornom bloku reaktora, generálna oprava jedného parogenerátora spolu so skúškami a kontrolou tlakovej nádoby parogenerátora. Slovenské elektrárne opravia aj nízkotlakový diel turbogenerátora a pretesnia deliacu rovinu vysokotlakového dielu turbogenerátora. Do plánu je zaradená aj rozšírená oprava dieselgenerátora.

„Harmonogram upravený kvôli preventívnym opatreniam proti šíreniu nového koronavírusu nebude mať vplyv na prevádzkovanie bloku po odstávke. Svoje sily a schopnosti sme si preverili počas predchádzajúcich odstávok. Verím svojmu tímu, že naše spoločné úsilie prinesie očakávaný výsledok. Naplníme harmonogram prác s dodržaním jadrovej bezpečnosti, ochrany zdravia, radiačnej ochrany a platných opatrení súvisiacich s koronavírusom.“

- Patrik Kašo
riaditeľ Atómových elektrární Bohunice V2 Slovenské elektrárne, a.s.
phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right