V Kráľovej odskúšali prototyp vodnej elektrárne Gabčíkovo

08.03.2018
Možnosti zdieľania:
Po troch desaťročiach prevádzky je potrebné elektráreň opraviť. Prvýkrát v histórii Kráľovej beží už od jesene 2017 generálna odstávka.

Poznajú ju najmä milovníci vodných športov, ale svojím elektrickým výkonom nie je zanedbateľná ani pre slovenskú energetiku.

Poslúžila pre staviteľov Gabčíkova ako prototyp: otestovali si výstavbu veľkého vodného diela, ale na Vážskej kaskáde a v menšom. Medzi Sereďou a Šaľou nájdete vodnú elektráreň Kráľová.

Do Kráľovej sme sa vydali v až nečakane teplý februárový deň. Slnko svieti, voda láka, pomyslíme si – ale teplota vzduchu nepresahuje 5 stupňov. A pri Šali má najdlhšia slovenská rieka Váh len niečo cez tri stupne. Bŕŕ.

Buenos aires

Naposledy na kráľovskej hati poriadne fúkalo. Počas našej návštevy bola, prekvapivo, tíš. Práve poloha vodného diela, ktoré je vyvýšené nad okolitou krajinou, robí z Kráľovej raj pre windsurfistov. Sú tu dobré vetry. Buenos aires.

Elektráreň spustili v roku 1985. Nádrž, ktorá usmernila nové koryto Váhu, umožňuje rekreácie, zabraňuje povodniam, poskytuje závlahu a dodáva energiu. Dokonca sú plány, aby sa vďaka plavebným komorám, ktorými kráľovské vodné dielo disponuje, dal splavniť celý Váh až po Komárno.

„My sme špičková elektráreň. Využívajú nás skôr v špičke ráno a poobede pri spúšťaní a nábehoch rozličných strojov v okolitých závodoch v Šali či Galante. Ale keď je dosť vody, výkon sa udržuje celý deň.“

Od jej spustenia tu pracuje František Sándor, dnes tunajší vedúci. Vlastnými slovami: elektráreň pozná priam intímne. Za 32 rokov mali dosť času na vzájomné zoznámenie sa. Zblížiť sa s dvoma Kaplanovými turbínami, rozvádzačmi, hradeniami, velínom.

Dnes je Kráľová už bezobslužná a ide na automatiku. Pracujú tu len štyria elektrikári a štyria strojári. Musia rozumieť všetkému.

Na plný výkon vie nabehnúť už za dve minúty. Kým väčšina turbín vo vodných elektrárňach je pravotočivá, tu je to naopak. Lopatky sú ľavotočivé. Hrdlom elektrárne pretečie maximálne 500 kubíkov vody za sekundu. Ak je vody viac, rozdiel pretečie – ako sa tu odborne vraví – jalovo.

Prototyp Gabčíkova

Svoj význam ukázala Kráľová v nie tak dávnej minulosti. Postavili ju ako prototyp Gabčíkova – v Kráľovej sa všetko odskúšalo, v Gabčíkove už vyladené a otestované postavilo. Turbínu a strojné časti dodalo ČKD Blansko, rotor a stator Škoda Plzeň, spomína Sándor. „Ako sa to vždy pri nových zariadeniach stáva, aj tu sa vychytávali muchy.“

Kráľovská elektráreň pôsobí nenápadne, pritom jej výkon presahuje mnohé iné hydroenergetické zdroje. Štyridsaťpäť megawattov je síce len desatina jadrového reaktora, ale je to skoro trikrát viac ako napríklad iný vodný závod v Trenčíne.

V porovnaní s 720-megawattovým Gabčíkovom sa však stáva z Kráľovej malý Dávid oproti veľkému Goliášovi:

  • Ročne vyrobí v priemere 118 gigawatthodín elektriny, Gabčíkovo to stihne za približne 20 dní.
  • Dunajský obor má osem turboagregátov, Kráľová len dva.
  • Gabčíkovské obežné kolesá sú 9,5-metrové ozruty, tu sú „len“ 6,7-metrové.
  • Objem nádrže Gabčíkova tiež presahuje Kráľovú – až štvornásobne.

Vodná elektráreň Kráľová, umiestnená pri nádrži Kráľová, je poslednou veľkou vodnou elektrárňou na Váhu. Sú v nej inštalované dva agregáty, ktoré majú hltnosť po 210 m3.s-1, t.j. VE Kráľová spolu 420 m3.s-1. Elektráreň, ktorej celkový inštalovaný výkon je 45 MW, využíva úsek Váhu od Serede po Šaľu.

Parametre VE Kráľová

Kategória akumulačná
Výkon inštalovaný 45,06 MW
Tok Váh
Typ turbíny Kaplan
Prietok 2x210 m3.s-1
Počet turbo agregátov 2
Rok uvedenia do prevádzky 1985
Priemerná ročná výroba 117,3 GWh

Generálna oprava po troch desaťročiach

Je jasné, že po troch desaťročiach prevádzky je potrebné elektrárničku opraviť. Prvýkrát v histórii Kráľovej beží už od minulej jesene generálna odstávka. Rozobrali celý agregát prvého stroja a dvanásť kamiónov stihlo odniesť všetky komponenty do závodu Litostroj v Slovinsku, kde ich repasujú a opravia. V lete ich privezú naspäť a znova nainštalujú.

Ale Kráľová stále vyrába – má na to druhý stroj. A ten sa svojej generálky dočká od budúceho roka.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right