V Mochovciach chcú zavážať palivo v prvom kvartáli 2019

11.07.2018
Možnosti zdieľania:
Slovenské elektrárne predpokladajú komerčnú prevádzku novej elektrárne v druhom štvrťroku 2019.

Predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini a minister hospodárstva Peter Žiga v utorok 10. júla navštívili stavbu 3. a 4. bloku Mochoviec.

Spolu so zástupcami Úradu jadrového dozoru a ďalšími členmi delegácie mali pracovné rokovanie s generálnym riaditeľom Slovenských elektrární Branislavom Strýčkom, projektovým riaditeľom stavby Franciscom Morejonom a riaditeľom Enelu pre Európu a Severnú Afriku Robertom Deambrogiom, po ktorom spoločne absolvovali prehliadku reaktorovej sály, strojovne a blokovej dozorne novej elektrárne.

Blíži sa spúšťanie elektrárne

Zavážanie paliva na treťom bloku je naplánované na prvý a komerčná prevádzka na druhý kvartál 2019, potvrdili premiér i riaditeľ elektrární. „V júli a v auguste by sa mala na treťom bloku uskutočniť studená hydroskúška, kedy sa otestujú tie najkľúčovejšie systémy. Ak táto dopadne dobre, tak sa môže pokračovať v spúšťaní tretieho bloku,“ povedal Pellegrini s tým, že potom by sa už elektrárne mohli venovať dokončeniu štvrtého bloku. Podľa Branislava Strýčka by mal byť štvrtý blok dokončený v horizonte jedného roka po treťom bloku, za predpokladu, že sa nevyskytnú žiadne nepredvídané okolnosti. „Dialóg s predstaviteľmi vlády bol otvorený, dosť tvrdý. Sme si plne vedomí termínov a spravíme všetko preto, aby nedochádzalo k ich ďalšiemu posúvaniu,“ povedal Strýček.

Rozpočet ostáva zachovaný

Rozpočet na dostavbu dvoch mochovských jadrových blokov v objeme 5,4 miliardy eur by mal byť podľa premiéra už zachovaný. „Zhruba 4,9 miliardy eur je už zazmluvnených a 4,5 miliardy aj vyplatených,“ doplnil Pellegrini. Premiér privítal, že jeden z akcionárov Slovenských elektrární, spoločnosť Enel, má na dostavbu Mochoviec požičať z vlastných zdrojov 700 miliónov eur. „Nejde však o navýšenie rozpočtu na dostavbu,“ upozornil predseda vlády. Vláda o podrobnostiach pôžičky rokovala a schválila ju v stredu 11. júla.

Apel na dodávateľov

Predseda vlády Peter Pellegrini upozornil aj štyroch hlavných dodávateľov na stavbe nových mochovských blokov, aby k projektu pristupovali zodpovedne. „Na prelome septembra, októbra sa vrátime aj s ministrom hospodárstva do Mochoviec a budeme detailne kontrolovať napĺňanie harmonogramu. Držím palce štyrom najväčším dodávateľom, spoločnostiam PPA Control, Škoda JS, VUJE a Enseco. Aj ich budeme brať na zodpovednosť, keď sa budeme pýtať, prečo nie sú veci dokončené,“ konštatoval premiér.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right