V novej budove SND inštalovali Impluvium

21.09.2015
Možnosti zdieľania:
Objekt z tisícov kníh a zrkadiel od známeho výtvarníka Mateja Kréna vznikol s podporou Slovenských elektrární, spoločnosti skupiny Enel.

Priestory novej budovy Slovenského národného divadla (SND) na Pribinovej ulici v Bratislave obohatí v aktuálnej divadelnej sezóne zaujímavý objekt známeho výtvarníka Mateja Kréna s názvom Impluvium.

„Na tento objekt som použil asi sedem- až osemtisíc kníh, ktoré prešli rukami mnohých čitatelov, boli už vyradené z knižníc. Získal som ich na rôznych burzách,“ povedal autor. Knihy sú však neprístupné, nedajú sa čítať ani ich tituly. Objekt je podľa autora výrazom vnútornej premeny človeka, napätia medzi ilúziou a realitou vytvorenou z kníh a ich odrazov v zrkadlách. "Je koncipovaný ako metaforická nádrž naplnená symbolickým obsahom – znakmi, ktoré znamenajú svet. Pripomína plynutie času, vlnenie vody."

Inštalácia objektu v budove SND na Pribinovej ulici v Bratislave trvala od 10. augusta do 17. septembra, predtým však na jeho prípravu potreboval dva roky. Impluvium si môžu návštevníci SND pozrieť hodinu pred každým predstavením.

Ivan Jančár, riaditel Galérie mesta Bratislavy, považuje výtvarníka Mateja Kréna za mimoriadne zaujímavého umelca. Autor sa venuje maľbe, grafike, kresbe, fotografii, performancii, hudbe animovaného filmu až po knižné inštalácie prezentované v najvýznamnejších svetových galériách. Práve tie sa stretli s velkým ohlasom nielen v európskych mestách – na expo v Hannoveri, v Lisabone či Prahe, ale aj v Brazílii, Chile, Izraeli a iných častiach sveta. V Galérii mesta Bratislavy je trvalo inštalované Krénovo dielo Pasáž, ktoré sa dostalo na obálku publikácie Bookwork od významného amerického teoretika Garreta Stewarta.

„Výtvarník Matej Krén je jeden z najlepších ambasádorov slovenského umenia vo svete,“ tvrdí Michele Bologna, manažér externých vzťahov a udržateľnosti v Slovenských elektrárňach, ktoré inštaláciu projektu podporili. Ako príklad uviedol Krénov velkolepý projekt Scanner na knižnom veltrhu v Bologni v roku 2010, ktorý zožal úspech pred tisíckami talianskych návštevníkov.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right