Ventilátorom proti mrazu? Vieme, ako na to

14.02.2017
Možnosti zdieľania:
Krátkodobým efektívnym odstránením nežiaducej námrazy reverzným chodom ventilátorov v Elektrárňach Vojany predchádzame poškodeniu chladiacej sústavy.

Elektráreň Vojany (EVO) na východe Slovenska má v prevádzke dva 110-megawattové bloky – EVO 15 a EVO 16, ktoré majú chladenie kondenzátorov na uzavretý okruh.

To znamená, že teplá voda z elektrárne neodteká, ale sa ochladzuje vo ventilátorových chladiacich vežiach.

Z hlavného toku rieky Laborec sa dopĺňajú iba straty spôsobené odparovaním pri chladení. Každá z troch veží má jedenásť chladiacich jednotiek, ktoré sa skladajú zo:

  • zbernej nádrže,
  • chladiacej sústavy,
  • difúzora,
  • ventilátora.

Prevádzkovať ventilátory v zime nie je potrebné, pretože teplá voda sa dostatočne ochladí rozstrekovaním na chladiacu sústavu. Situácia sa zmení, keď prídu väčšie mrazy. Tak, ako v januári 2017.

Pri dlhodobých mínusových teplotách na chladiacich plochách veží vzniká nežiaduca námraza. Preťažuje výplň chladiacich plôch a môže spôsobiť až ich zborenie. Vtedy je nutné preventívne zapnúť ventilátory na opačný, teda reverzný chod. Námrazy v chladiacej sústave sa roztopia vplyvom obráteného prúdenia vzduchu z difúzora zhora nadol, kedy sa spomalí odparovanie teplej vody a jej "podržaním" na chladiacej ploche sa rozpustí námraza v dolnej časti veže. 

Krátkodobým efektívnym odstránením námrazy reverzným chodom ventilátorov predídeme poškodeniu chladiacej sústavy. Zároveň zabránime zhoršeniu účinnosti chladiacich veží, ktorá má priamy vplyv na ekonomiku prevádzky v každej elektrárni s uzavretým chladiacim okruhom. Takýto jedinečný systém majú Slovenské elektrárne iba vo Vojanoch.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right