Vlasy vám budú stáť dupkom! Toto je Van de Graaffov generátor

19.07.2017
Možnosti zdieľania:
V informačnom centre Energoland Mochovce pribudlo nové zariadenie, ktoré vytvára statické napätie až do 400 000 voltov.

V Energolande, informačnom centre Atómových elektrární Mochovce, pribudol nový Van de Graaffov generátor. Zariadenie vytvára statické napätie až do 400 000 voltov.

„Van de Graaffov generátor však vytvára velmi slabý, prakticky zanedbatelný elektrický prúd, je v ňom iba napätie, takže je úplne bezpečný pre návštevníkov Energolandu,“ povedal vedúci komunikácie jadrových elektrární Róbert Holý. Podľa jeho slov sa elektrárne aj týmto spôsobom rozhodli bezpečnou a zábavnou formou sprostredkovať návštevníkom informačného centra informácie o elektrine.

Generátor je mechanický a elektrický prístroj, v ktorom elektrický motor roztáča v trubici gumený pás. Neustálym pumpovaním elektrického náboja vzniká elektrostatické napätie, ktoré sa zachytáva na hornej kovovej guli. Keď sa jej človek dotkne, elektróny prejdú naňho a keďže sú záporne nabité, tak sa od seba odpudzujú. Tým vzniká efekt stojacich vlasov – elektróny zachytené na vlasoch sa chcú od seba vzdialiť a ich odpudivá sila je taká velká, že prekoná aj gravitáciu.

S elektrostatickým napätím sa stretávame bežne, takmer každý deň, napríklad keď nás kopne klučka od dverí alebo sveter. Tam je, samozrejme, napätie nižšie, klučka dokáže dať 3000 voltov, ale taktiež je tam zanedbatelný elektrický prúd. Síce trochu kopne, ale neublíži.

Najmodernejšie infocentrum o energii

Van de Graaffov generátor je spolu s viac ako tridsiatkou interaktívnych exponátov súčasťou informačného centra Energoland Mochovce. Centrum funguje od októbra 2014, ročne ho navštívi vyše 15 000 návštevníkov.

Investičné náklady na stavebnú časť centra dosiahli necelé tri milióny eur, vnútorné vybavenie objektu predstavovalo investíciu 1,3 milióna eur. Zhruba dve tretiny tejto sumy smerovali do technologického vybavenia. Celková plocha budovy vrátane tréningových miestností a kancelárií je 2 000 štvorcových metrov, samotné infocentrum je umiestnené na ploche 600 štvorcových metrov.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right