Výkon Mochoviec stúpne z 942 na 1000 megawattov

17.08.2020
Možnosti zdieľania:
Dokončenie projektu zvýšenia účinnosti blokov 1 a 2 by malo ročne zvýšiť výrobu o 450 gigawatt-hodín, bez rastu nákladov na palivo či personál.

V sobotu 15. augusta vo večerných hodinách Slovenské elektrárne v Mochovciach podľa plánu odstavili turbogenerátor druhého bloku TG22 a po jeho vychladnutí začali od 17. augusta s demontážou vysokotlakých aj nízkotlakých dielov turbíny. Začala sa tak najdôležitejšia časť veľkého a náročného modernizačného projektu zvýšenia účinnosti blokov.

Výsledkom bude približne sedempercentný rast elektrického výkonu oboch prevádzkovaných mochovských jadrových blokov – zo 471 MWe na 500 MWe. Dohromady teda výkon stúpne z 942 na 1000 MWe.

Slovenské elektrárne zvýšia najskôr výkon druhého bloku, ktorý má do siete dodávať viac od novembra. Na jar 2021 projekt dokončia aj na prvom bloku Mochoviec

Rozsiahla modernizácia 

Na obidvoch turbínach druhého bloku Mochoviec vymenia kompletný vysokotlakový (VT) diel a prietočné časti nízkotlakových (NT) dielov za modifikované a účinnejšie. Zmení sa aj ich olejová regulácia a ovládanie, nakoľko bude vymenený aj elektronický regulátor turbín.

S tým bude súvisieť i generálna oprava ventilov, armatúr, klapiek okolo turbín, výmena odlučovačov vlhkosti pred turbínami a dýz na napájacej vode, výmena prúdových a napäťových meničov 15,75 kV za generátormi. Vo výmene budú pokračovať blokovými transformátormi 400 kV a ďalšími prácami v elektročasti a časti systému kontroly riadenia.

Takéto modifikácie už Slovenské elektrárne robili v elektrárni Bohunice V2, kde zvýšili elektrický výkon v roku 2010. Dokončenie celého projektu zvýšenia účinnosti na oboch blokoch Mochoviec by malo ročne priniesť navyše vyrobených až 450 GWh, bez zvýšenia nákladov na palivo, personálnych nákladov a v najbližších rokoch aj zníženie nákladov na údržbu.

„Výkon turbíny pri teplote chladiacej vody 21,5 ºC bude 250,72 MWe, no súčasná technológia umožňuje aj ďalšie zvyšovanie účinnosti bloku. Po zmodernizovaní obidvoch turbín vykonáme garančné merania, ktoré nám ukážu potenciálne rezervy možného zvýšenia výkonu zariadení sekundárneho okruhu – konkrétne separátorov, vysokotlakových a nízkotlakových ohrievákov. Životnosť turbín po ich modernizácii bude 40 rokov.“

- Martin Mráz
riaditeľ závodu Mochovce
phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right