Za odkrytie otroctva má Pulitzera, navštívila Oravu

12.04.2017
Možnosti zdieľania:
Martha Mendoza, držiteľka prestížnej novinárskej Pulitzerovej ceny, si na cestách po Slovensku pozrela aj vodnú elektráreň Orava.

Svojou novinárskou prácou vzbudzuje pozornosť Bieleho domu, jej investigatívna žurnalistika podnietila vyšetrovania vedené Pentagonom. Martha Mendoza na návšteve Slovenska vystúpila na niekoľkých prednáškach, kde odkryla viac zo svojej práce.

"Ľudia sa ma často pýtajú, či je depresívne spracovávať témy o obchodovaní s ľuďmi. Nie, nie je, lebo týchto ľudí môžete zachrániť," povedala poslucháčom v Aule Univerzity Komenského v Bratislave.

Novinárka agentúry Associated Press (AP) vďaka svojim reportážam oslobodila vyše 2 000 otrokov, ktorých zneužíval thajský krevetí priemysel. Na článkoch pracovala niekoľko rokov s ďalšími troma reportérkami, obrátili sa na množstvo tamojších i zahraničných úradov, dožadujúc sa intervencie.

Novinárom sa podarilo postupne oslobodzovať ľudí uväznených na lodiach, z ktorých mnohí nevideli svoje rodiny aj desiatky rokov. Vďaka sérii článkov došlo k zmene legislatívy a podnikania v kreveťom priemysle, ako aj k ovplyvneniu zákazníkov na celom svete.

Okrem Pulitzerovej ceny z roku 2016 má ďalšiu z roku 2000 – za odhalenie pozadia masakry v dedine No Gun Ri, kde vojaci povraždili stovky civilistov na začiatku kórejskej vojny.

„Ak je človek nútený pracovať bez pláce, ak mu hrozia násilím a nemôže odísť, vtedy ide o otroctvo.“

- Martha Mendoza
nositeľka Pulitzerovej ceny

Martha Mendoza sa síce nevenuje energetike, no napriek tomu neskrývala nadšenie z prehliadky útrob Elektrárne Orava a priehradného múru. Návšteva ju priviedla na spomienky a rozprávanie o nedávnej vyhrotenej situácii na priehrade Oroville v severnej Kalifornii, kde erózia vážne poškodila sklzy, teda odtokové dráhy prelivov, ktorými priehrada vypúšťa prebytočnú vodu. Podľa Mendozy sa preto v niektorých prípadoch uvažuje o postupnom odstavovaní starších vodných elektrární.

Naopak, ako huby po daždi sa podľa nej rozrástli fotovoltické elektrárne, ktoré za ostatných osem rokov vďaka masívnym dotáciám zmenili tvár krajiny a vytlačili z trhu tepelné elektrárne. A teraz, s novou vládou a prezidentom, zatiaľ nie je jasné, kam Spojené štáty smerujú. Spomenula, že do úvahy ministerstva energetiky prichádza aj znovuotvorenie uhoľných elektrární.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right