Začala sa plánovaná generálna odstávka 1. bloku AE Mochovce

08.04.2019
Možnosti zdieľania:
Slovenské elektrárne začali 6. apríla generálnu odstávku 1. bloku Mochoviec. Je prvou z odstávok našich jadrových elektrární plánovaných v roku 2019.

Ide o v poradí už devätnástou generálnu odstávku na prvom mochovskom bloku. Do harmonogramu odstávky sú zahrnuté výmena časti jadrového paliva (asi jedna pätina z 349 palivových kaziet v reaktore), ďalej kontroly dôležitých havarijných systémov a úpravy a vylepšenia systémov. Ide napríklad o práce na niekoľkoročnom programe seizmického zodolnenia elektrárne, ktoré možno vykonať iba počas odstávky, ako aj opravy zariadení s cieľom dalšieho zvýšenia bezpečnosti a spoľahlivosti prevádzky jadrového bloku.

Rozsah prác odstávky predstavuje asi 4 300 zákaziek, na ktorých bude pracovať asi tisíc ľudí.

V priebehu prvého polroka 2019 začnú aj odstávky najskôr štvrtého a potom tretieho bloku jadrovej elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach. Na jeseň je naplánovaná rozšírená odstávka druhého bloku v Mochovciach.


Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a jedným z najväčších v strednej Európe. Prevádzkujú dve jadrové, tridsaťjeden vodných, dve uhoľné a dve fotovoltické elektrárne s inštalovaným výkonom 4 081 MWe. Spoločnosť vyrába takmer 90 % elektriny bez emisií skleníkových plynov.

Majoritným vlastníkom SE s podielom 66 % v Slovenských elektrárňach je Slovak Power Holding B.V. Spoločnými vlastníkmi spoločnosti Slovak Power Holding B.V. sú EP Slovakia B.V,. dcérska spoločnosť Energetického a průmyslového holdingu, a. s., a Enel Produzione S.p.A. Slovenská republika je minoritným vlastníkom Slovenských elektrární s podielom 34 %.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right