Začína sa plánovaná odstávka tretieho bloku AE Bohunice V2

18.06.2019
Možnosti zdieľania:
V stredu 19. júna Slovenské elektrárne odštartujú plánovanú odstávku tretieho bloku bohunickej jadrovej elektrárne.

Ide o tridsiatupiatu generálnu odstávku tohto bloku, ktorá bude náročná kvôli kontrole paliva v reaktore a jeho čiastočnej výmene, kontrole tlakovej nádoby reaktora zvonka, ale aj najmä z pohľadu množstva kontrol a údržby dôležitých zariadení s cieľom zvýšiť bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky.

Harmonogram odstávky je naplánovaný na necelé štyri týždne a sú doň zaradené predpísané tlakové a tesnostné skúšky, ako aj investičné projekty, ktoré nie je možné vykonať počas bežnej prevádzky elektrárne. Ide o približne tritisíc zákaziek, na ktorých bude pracovať takmer tisíc ľudí zo Slovenských elektrární a dodávateľských firiem. 

Naplánovaná je, pravidelná generálna oprava jedného zo šiestich parogenerátorov, rozšírená generálna oprava jedného dieselgenerátora, ktorá sa robí raz za dvanásť rokov, nedeštruktívne kontroly tlakovej nádoby reaktora zvonku, kontrola jedného z hlavných cirkulačných čerpadiel, oprava nátrubkov horného bloku, generálna oprava vysokotlakového dielu turbogenerátora TG31 a mnohé ďalšie.

„Odstávka je súčasťou života jadrovej elektrárne. Úsilie pracovných tímov bude vtesnané zopár týždňov, počas ktorých vykonajú činnosti na zabezpečenie bezpečnej a spoľahlivej prevádzky nielen počas nasledujúcej kampane. Pracujú na nej stovky pracovníkov so spoločným cieľom dodržania všetkých štandardov bezpečnosti a vykonania prác plynulo a v požadovanej kvalite.“

- Patrik Kašo
riaditeľ AE Bohunice V2

V druhom polroku je ešte naplánovaná posledná z tohtoročných plánovaných odstávok slovenských jadrových elektrární – odstávka druhého bloku v Mochovciach.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right