Železní muži zo Slovenských elektrární

11.02.2015
Možnosti zdieľania:
Do súťaží Ironman sa zapájajú aj zamestnanci a vrcholoví manažéri zo skupiny Enel. Opýtali sme sa ich, kde na to čerpajú energiu.

Vzniklo to ako hádka. John Collins sa v roku 1978 sporil s kamarátmi o to, ktorí športovci sú zdatnejší. Plavci, cyklisti alebo bežci? Rozsúdením im bolo spojenie trás už existujúcich pretekov – Waikiki Water Swim (3,8 km plávanie), Around Oahu Bike Race (180 km na bicykli) a Honolulu Marathon (42,195 km beh) do jedného. Víťaz získal titul Ironman – Železný muž. Dnes sú tieto havajské preteky svetovým fenoménom, organizovaným ako svetový šampionát pod vlajkou Svetovej triatlonistickej spoločnosti.

Na Slovensku sa podobné, 226 kilometrov dlhé podujatie organizuje dvanásť rokov. Slovakman 226 v Piešťanoch absolvoval aj Ľubomír Baksa, vedúci oddelenia Mochovce 3,4 Inžiniering – stavebná časť, ktorý časom 12 hodín a 5 minút získal titul majstra Slovenska v kategórii nad 55 rokov.

„Športujem odmalička, tak som si chcel vyskúšať, či Slovakman dokážem zvládnuť aj bez špeciálnej prípravy. Podarilo sa mi to na druhý pokus,“ začal s vysvetlením, pretože v r. 2013 skončil pre chvíľkovú nevoľnosť už po 13 kilometroch behu. Tento ročník, aj napriek horúčave, hladko zvládol: „Bolo to v pohode. Ani po pretekoch som nemal nejaké vážne problémy. Okrem svalovice na stehnách, ktorá po dvoch dňoch pominula.“ V lete zdolal half ironman (polovičné preteky) v Bátovciach, kde si vybojoval 3. miesto.

Športu rastie popularita

Štvrtý ročník polovičného preteku na Orave – Oravaman, bol so 600 účastníkmi vypredaný 11 minút po otvorení registrácie. Absolvoval ho aj Branislav Strýček, ďalší Ironman zo skupiny Enel a riaditeľ úseku trhu a regulácie. „Konal sa dva týždne pred mojou doposiaľ najväčšou výzvou. Tou bol Ironman Zurich, ktorý koncom júla usporadúvajú ako súčasť svetovej série podujatí Ironman,“ vysvetľuje B. Strýček. Musíte ich absolvovať s dobrým časom aby ste sa kvalifikovali na svetový šampionát na Havaji. Braňo Strýček urazil 226-kilometrový pretek v medzinárodnej konkurencii vo Švajčiarsku časom 11 hodín a 14 minút. Svoj výkon by budúci rok chcel zlepšiť aspoň o hodinu. „Minimálne 15 minút sa dá ušetriť na prezliekaní dresu a neoprénu, popracovať musím aj na behu – koleno som mal dvakrát operované, a tak som ho v príprave radšej nezaťažoval.“ Slovo „nezaťažovať“ znie v jeho prípade zľahčujúco. Najmä ak zoberieme do úvahy, že tréning odštartoval v marci trojdňovým skialpinistickom pretekom „BOKAMI“ Západných Tatier, pravdepodobne najťažším v krajinách V4. Zvyšovaniu kondície prispôsobil pol roka života – pred prácou ráno o 6:10 v bazéne, po práci s „čelovkou“ na bicykli. Pedále obúval aj cez víkendy.

Bez kondičky to nejde

„Doplnkovým športom je cyklistika, ale len na trase Levice-Mochovce. Ak je od apríla do októbra priaznivé počasie, jazdím bicyklom do práce. V máji som bol členom tímu Slovenských elektrární, ktorý sa zapojil do súťaže ‚Do práce na bicykli‘, v ktorej sme v okrese Levice vyhrali,“ pochválil sa Ľ. Baksa. Plávaniu sa venuje každý týždeň v rámci voľného vstupu zamestnancov Slovenských elektrární na plaváreň v Leviciach, čo je jeden z príkladov People Care, teda našich programov starostlivosti o zamestnancov.

Medzi svoje obľúbené športy radí beh na lyžiach – už roky sa pravidelne zúčastňuje vytrvalostného podujatia Biela stopa na Skalke pri Kremnici, zimných športových hier Slovenských elektrární a Slovenských firemných hier na Štrbskom Plese. V lete pravidelne behá, aj napriek 15-ročnej pauze pre problémy s lýtkovým svalom. Po prekonaní zdravotných problémov absolvoval rôzne bežecké podujatia: Beh Devín – Bratislava, Tlmačská 20-ka či 25-ka, a teraz Tlmačský polmaratón, Žuhracká 17-ka, Machulinská 20-ka a iné behy v Leviciach a ich okolí.

Baví ma všetko, čo treba urobiť

„Pamätám si, keď som ako dieťa s rodičmi jazdil na Škoda 105, že bolo pre mňa nepredstaviteľné prekonať behom, plávaním a na bicykli vzdialenosť Žilina-Bratislava,“ rozpráva o vzťahu k športu B. Strýček. V mladosti sa venoval vrcholovému basketbalu, jeho snom je absolvovať expedíciu na Severný pól a vďaka horolezectvu prelozil aj pohoria v Argentíne či Himalájach. V Nepále trávil čas aj s rodinou, ktorá ho v športových ambíciách podporuje. „Staršia dcéra má rada turistiku, lyžovanie a bicykel, mladšia trikrát do týždňa chodí na tenis a onedlho by sme ju opäť radi videli v basketbalovom drese,“ neskrýval radosť Braňo Strýček.

„Šport mi pomáha ľahšie prekonávať fyzické a psychické výzvy – počas tréningov riešim v hlave najmä tie pracovné,“ vysvetľuje vedúci oddelenia inžinieringu stavebnej časti MO34. Popri pracovnej vyťaženosti nemá veľa času na koníčky, ale má rád každú prácu, ktorú treba urobiť. „Nerobím rád len to, čo ma baví, ale baví ma to, čo treba urobiť,“ hovorí Ľ. Baksa. Okrem športu sa venuje práci v záhrade, vinohrade, okolo rodinného domu. Ženatému otcovi robia radosť tri zdravé, vysokoškolsky vzdelané deti. „V najbližšom období ma čakajú ich svadby a postupne hádam aj radosti s vnúčencami, takže na šport budem mať asi stále menej času, ale veď nežijem preto, aby som športoval, ale žijem možno aj preto, že športujem,“ dodal.

Rozvoj elektromobility, najnovšie technológie inteligentnej siete od spoločnosti Enel, ktoré o zopár mesiacov uvidíme na výstave Expo 2015 v Miláne. Detailný pohľad na Kolumbiu – ďalšiu z krajín Skupiny Enel, či predstavenie železných mužov aj zo Slovenských elektrární. To všetko sa dočítate v čerstvom vydaní E Slovensko.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right