Zistili, aké majú vyžarovanie

15.08.2014
Možnosti zdieľania:
Na vlastné vyžarovanie bolo zvedavých až 630 návštevníkov Festivalu Pohoda. Stačilo len sadnúť si na špeciálne upravenú stoličku…

Každým rokom vyššia účasť a opäť stovky ľudí, ktorí si dali zmerať tienenie prirodzeného žiarenia vo vlastnom tele. V stánku Slovenskej nukleárnej spoločnosti na festivale Pohoda 10. – 13. júla bolo rušno. Okrem množstva debát a informácií o rádioaktivite sa aj súťažilo a jeden z návštevníkov odišiel na špičkovom elektrickom bicykli.

Dostane človek vyššiu dávku rádioaktívneho žiarenia z toho, že býva v blízkosti atómovej elektrárne alebo keď letí lietadlom na dovolenku? Aké rádioaktívne prvky obsahuje prirodzene ľudské telo? Koľko percent elektriny sa vyrobí na Slovensku z jadrových elektrární? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky dostali návštevníci hudobného festivalu Pohoda v Trenčíne, ktorí sa zastavili v stánku Slovenskej nukleárnej spoločnosti (SNUS).

Bicykel pre výherkyňu z Oravy

Priamo v centre areálu trenčianskeho letiska sa návštevníkom venovali členovia Mladej generácie SNUS. Záujemcom vysvetľovali všetko, čo sa týka ionizujúceho žiarenia a jadra.

„Zastavili sa tu rôzni ľudia – od úplných laikov až po tých, ktorí pracovali alebo stále pracujú v oblasti jadra,“ hovorí predseda Mladej generácie SNUS Matej Zachar. „Prvá skupina možno vstupovala do nášho stánku s určitým rešpektom, pretože nemajú dostatok informácií o ionizujúcom žiarení a téma v nich vyvoláva nedôveru. Ale postupne sa dozvedeli, že žiarenie je bežnou súčasťou okolitého prostredia a dali si aj zmerať tienenie prirodzeného žiarenia.“

Na vlastné vyžarovanie bolo zvedavých až 630 návštevníkov – stačilo len sadnúť si na špeciálne upravenú stoličku a detektor zaznamenal počet impulzov prirodzeného ionizujúceho žiarenia.

Bonusom bola súťaž o špičkový elektrický bicykel za viac ako tisíc eur. Pred zrakmi ľudí si dal tienenie prirodzeného žiarenia zmerať v posledný deň Matej Zachar a vyhral ten súťažiaci, ktorého číslo sa najviac približovalo k nameranej hodnote predsedu Mladej generácie SNUS.

Šťastie mala Zlatica Murrayová z Trstenej, ktorá sa v stánku zastavila zo zvedavosti. „Zaujalo aj zaskočilo ma, čo všetko človek vyžaruje. Chcela som o tom vedieť viac,“ povedala a žartom poznamenala, že na bicykli pôjde domov na Oravu.

Okrem bicykla návštevníci stánku súťažili aj o mini iPady. Stačilo vyplniť anketový lístok s otázkami, s ktorými ochotne pomohli mladí odborníci zo SNUS. Odpovede sa skrývali aj na informačných tabuliach umiestnených v stánku.

Výhercami spomedzi stoviek zúčastnených sa stali Alexandra Ziaťková, Mojmír Majdiš a Peter Hajas.

Mladá generácia Slovenskej nukleárnej spoločnosti komunikuje s verejnosťou na podujatí Pohoda už 4. rok po sebe. Cieľom je odovzdať čo najviac informácií o ionizujúcom žiarení a jadrovej energetike a búrať tak negatívne predstavy, ktoré ľudia o tejto problematike zväčša majú.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right